، هفتمین دور گفت وگوی دینی ایران و كره جنوبی،

آیت الله تسخیری: به تسبیح مشترك ایمان داشته باشیم

آیت الله تسخیری: به تسبیح مشترك ایمان داشته باشیم

جاویدانی: مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام با اشاره به اینكه در ادیان مختلف مسأله فطرت و تسخیر طبیعت برای انسان مطرح است، اظهار داشت: همه موجودات مخلوقات خداوند هستند و همه هماهنگ در تسبیح الهی هستند. اگر اعتقاد به این تسبیح مشترك ایمان داشته باشیم باید بدانیم كه تسبیح، سجود و خلافت انسان یك حقیقت قرآنی است.به گزارش جاویدانی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیت الله تسخیری عصر امروز چهارشنبه (۱۴ آذر ماه) در هفتمین دور گفت وگوی دینی ایران و كره جنوبی اظهار داشت: حالت صلح در شبه كره را به دوستان كره ای تبریك می گویم و آرزو می كنم ثمرات آن صلح، شامل همه مردم كره جنوبی و كره شمالی باشد و تبریك می گویم به دو گروه؛ گروه كره ای و ایرانی كه توانستند هفتمین دور گفت وگوی بین دو كشور را برگزار كنند و موضوعات زنده مهمی در این دوره ها مطرح كنند و به نتایج مشتركی برسند.

وی اضافه كرد: سوژه محیط زیست و نگاه ادیان به محیط زیست، از نظر اسلام هم ارزش های اسلامی و هم بینش های جهانی اسلامی و هم قواعد اصلی اسلام در مسأله محیط زیست درگیر می كند.

آیت الله تسخیری اشاره كرد: در جهان بینی اسلام، مسأله خلافت انسان مطرح است. در جاهای مختلف در قرآن كریم نسبت به اینكه انسان خلیفه الله فی الارض است و یكی از وظایف اصالی انسان تعمیر زمین، تعمیر محیط زیست است، تاكید شده و اهتمام دارد از این عنوان نقشی برای طبیعت انسان و تكامل انسان بهره ببرد.

وی همچنین، بیان كرد: اسلام بشر را بعنوان خلیفه الله فی الارض می داند. یكی از نكات مهم در قرآن مسأله تسخیر طبیعت برای تكامل انسانی است. این مهم می باشد كه ما خودمان را موظف می دانیم كه از همه زمینه های تعمیر طبیعت استفاده نمائیم و به سیر تكامل معنوی خودمان دست یابیم.

آیت الله تسخیری اضافه كرد: ارزش های اسلامی این نكته را مورد تفقد قرار می دهد و هم بینش های جهان اسلام این مسأله را مورد تاكید قرار می دهد و هم قواعد رفتاری و فقهی این مساله را تاكید می كند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام افزود: انسان و دین انسان با فطرت انسان هماهنگ است و به صورت طبیعی با حركت جهان هماهنگ خواهد بود و از آنجائیكه جهان در تسخیر انسان است، انسان باید به بهترین وجه از آن برای تحقق وظایف انسانی بزرگ استفاده نماید.

وی در سخنان خود، اظهار نمود: در ادیان دیگر هم مسأله فطرت و تسخیر طبیعت برای انسان مطرح است و یك حالت طبیعی است كه بین انسان عابد و طبیعت به خداوند رسید.

آیت الله تسخیری با اشاره به سوره مباركه الجمعة «یسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِیزِ الْحَكِیمِ» اظهار نمود: همه موجودات مخلوقات خداوند هستند و همه هماهنگ در تسبیح الهی هستند. ما این تسبیح را شاید نفهمیم، اما اگر اعتقاد به این تسبیح مشترك ایمان داشته باشیم باید بدانیم كه تسبیح، سجود و خلافت انسان یك حقیقت قرآنی است. در روایات به صورت كامل از این هماهنگی، یك عاطفه خاص بین انسان و طبیعت برقرار میگردد.

وی اشاره كرد: در روایات از پیامبر اكرم (ص) آمده است كه از كنار كوه احد رد شدند و فرمودند: این كوه احد كوه ولی به شكل یك جاندار طبیعی درآمده هم او ما را دوست دارد و هم ما او را دوست داریم و در روایات داریم كه حضرت موسی (ع) برای حج به مكه رفتند. این هم یكی از بینش های هر مسلمان است كه همه انبیاء به حج مكه آمدند. موسی وقتی كه آمد تعبیر این است كه وقتی موسی تسبیح لبیك اللهم لبیك را می گفت، همه كوه ها با او این ذكر را تكرار می كردند.

هفتمین دور گفت وگوی دینی ایران و كره جنوبی با عنوان «دین و محیط زیست»، امروز با حضور اندیشمندان مسلمان و مسیحی كاتولیك و بودایی كره جنوبی به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال برگزاری است.
1397/09/15
13:01:33
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاویدانی