اعلام برنامه های كارگروه قرآن ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

اعلام برنامه های كارگروه قرآن ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

جاویدانی: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی كار گروه قرآنی ویژه برنامه های خودرا اعلام نمود كه همچون این ویژه برنامه ها  تدوین كارنامه ۴۰ ساله فعالیت های قرآنی كشور و برگزاری همایش با افتخار آفرینان ۴۰ ساله انقلاب است.به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، مهدی قره شیخلو، رئیس سازمان دارلقرآن كریم بامداد امروز دوشنبه ( ۱۰ دی ماه) در نشست اعلام ویژه برنامه های كارگروه قرآن ستاد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی كه در سازمان دارالقران برگزار گردید با بیان این كه به لطف خداوند و همت مردم نقشه های دشمنان همواره در ضمن این ۴۰ سال بی نتیجه باقی مانده است و ان شاء الله از این به بعد باز انقلاب استوار و محكم راه خودرا ادامه می دهد، اظهار نمود: در این سازمان بیشتر از یك دهه همكاری را با محوریت قرآن با ستاد دهه فجر انقلاب داشته ایم و امسال باز مسئولیت این كارگروه را بر عهده گرفته ایم و بر آن هستیم كه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب دستاوردهای قرآنی را در این چهل ساله برای مردم بیان نماییم. بر این اساس از اساتید قرآنی و مسئولان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی دعوت كرده ایم و شورای كارشناسی از همكاران قرآنی در حوزه تبلیغ و ترویج راه اندازی كرده ایم تا از تجربه های اساتید قرآنی در این عرصه بهره ببریم.

وی تصریح كرد: آغازین مصوبه ما در چهلمین كارگروه قرآن كریم این بود كه از تمام ظرفیت های قرآنی استفاده گردد و بر همین مبنا جلساتی را به صورت انفرادی با تمام ستادها و نهادهای قرآنیبرگزار كرده ایم. دو روز كامل ۱۶ ویژه برنامه قرآنی با سازمان هایی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات، وزارت آموزش و پرورش، رادیو قرآن، شورای توسعه فرهنگی قرانی، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و... داشته ایم. نگاه ما امسال در برنامه ها یك نگاه دستاوردی بوده است و برنامه هایی كه طراحی نموده ایم باز بر همین مبنا بوده است. ما سپس انقلاب نمایندگان بسیار زیادی را در كشورهای جهان اسلام در عرصه مسائل قرآنی داشته ایم كه حضور آنها در این مسابقات چشمگیر بوده است و در حدود ۱۸۰ رتبه بین المللی را برای كشور به ارمغان آورده اند.

در ادامه این نشست عباس سلیمی، معاون فرهنگی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با بیان ویژه برنامه های كار گروه قرآن برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: آغازین برنامه ما تجدید میثاق با آرمان های امام راحل است. همین طور برگزاری "سومین جشنواره محصولات قرآنی" در امتداد تعمیق فرهنگ قرآنی ویژه اشخاص حقیقی و حقوقی در بخش های مصحف شریف، كتب قرآنی، نشریات قرآنی، وب سایت، اپلیكیشن و نرم افزار چند رسانه ای، ایده و طرح های قرآنی، فیلم نامه های قرآنی، داستان های قرآنی، طراحی و تصویرگری را كه از اول آذر ماه شروع شده است و تا پانزدهم دی ماه ادامه دارد برگزار می نماییم. علاقمندان می توانند محصولات خودرا به دبیرخانه جشنواره به آدرس صندوق پستی ۴۷۴ ــ ۴۷۱۳۵ اداره كل تبلیغات اسلامی استان مازندران ارسال نمایند.

وی در ادامه با اشاره به سایر برنامه های كار گروه قرآن اظهار داشت: آماده سازی نمایشگاه "قرآن، امام، امت و انقلاب اسلامی" از دیگر برنامه های ما است كه این نمایشگاه شامل ۴۰ تابلو است كه هر تابلو بنا به ترتیب زمانی یك رویداد مهم در چهار دهه اخیر را به نمایش می گذارد و محتوای تابلوها به زبان های انگلیسی و عربی ترجمه شده است. "اعزام كاروان قرآنی انقلاب به مناطق كمتر توسعه یافته استان ها "، "راه اندازی غرفه های قرآنی در راه راه پیمایی ۲۲ بهمن" كه با هدف احداث شور و نشاط قرآنی در بین مردم برگزار می گردد و ویژه برنامه هایی برای كودكان و نوجوانان داریم كه این برنامه با عنوان "قرآن بخوانید، هدیه بگیرید" ویژه آنها برگزار می گردد. "تدوین كارنامه چهل ساله فعالیت های قرآنی كشور" نیز از دیگر برنامه های ما در این كار گروه است.

معاون فرهنگی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در ادامه با تاكید بر این مساله كه چند گردهمایی و همایش قرآنی با هدف تبیین دستاوردهای قرآنی ۴۰ پارسال باز برگزار می شود، اظهار داشت: مهم ترین این گردهمایی ها، گردهمایی احزاب چاپ و نشر قرآن كریم در روز چهارشنبه (نوزدهم دی ماه) است؛ كه با حضور ناشران، خوش نویسان و مترجمان و كارشناسان تصحیح قرآن و مدیران دستگاه های مرتبط در شهر مقدس شهر "قم" برگزار می گردد. همین طور در این برنامه از مسئولان حوزه نظارت بر چاپ و نشر قرآن كریم باز تجلیل میگردد. برگزاری همایش "فعالان قرآنی مردمی" با حضور ۲۰۰ نفر از نمایندگان استان ها در شش گروه موسسات قرآنی در ایام پنجشنبه و جمعه (۲۰ و ۲۱ دی ماه) در شهر قم برگزار می گردد كه در این گردهمایی راهكارهای تقویت و ارتقای جایگاه تشكل های قرآنی مردمی در كار گروه های ششگانه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

سلیمی افزود: "گردهمایی مدرسان و مربیان دوره های سبك زندگی قرآنی" را باز در چهارم بهمن ماه با حضور بیشتر از ۱۰۰ نفر از مربیان این حوزه در شهر مقدس قم با هدف بحث و تبادل نظر در امتداد برنامه های قرآنی برگزار می گردد. در این برنامه از ۶ كتاب تولید شده در حوزه سبك زندگی قرآنی رونمایی میگردد. برگزاری همایش " با افتخار آفرینان چهل ساله انقلاب" در ایام ۱۳ و ۱۴ بهمن ماه در شهر مقدس مشهد با حضور نفرات حائز رتبه های بین المللی در ۴۰ سال گذشته، دریافت كنندگان مدارك درجه یك، دو و سه حفظ تخصصی قرآن كریم و برگزاری" آغازین دوره مسابقات منتخبان استعدادهای قرآنی كشور" باز از دیگر برنامه های ما است كه این طرح از سال ۹۲ شروع شده است. در دوره سه ساله اول ۱۰۰ نفر از نوجوانان كشور انتخاب و تحت آموزش های قرآنی قرار گرفتند. در دوره سه ساله دوم ۱۳۰۰ نفر از نوجوانان ۱۰ تا ۱۸ سال در سراسر كشور در این طرح قرار گرفتند كه این مسابقه با هدف ارتقای انگیزه و تشویق این سرمایه های قرآنی برگزار می گردد.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های دستگاه های عضو كارگروه قرآن ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: همچون دستگاه هایی كه در این كار گروه حضور دارند و برنامه های مستقلی را برگزار می كنند معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است كه پنج نشست تخصصی با سوژه قرآن و انقلاب اسلامی با حضور صاحبنظران كشورهای اسلامی برگزار می گردد. برگزاری اولین "دو سالانه جایزه جهانی نهج البلاغه"، "برگزاری دومین همایش تخصصی قرآن و انقلاب اسلامی" با مشاركت دفتر نشر آثار امام خمینی (ره)، "تدوین و چاپ كتاب معرفی ۴۰ شخصیت سرشناس قرآنی داخلی"، "تولید ویژه برنامه با سوژه "قرآن و انقلاب اسلامی" و نشر آن به چهار زبان انگلیسی، عربی، اردو و تركی آذری" همچون برنامه های این معاونت است.

سلیمی افزود: رادیو قرآن باز با هماهنگی ارتش جمهوری اسلامی ویژه برنامه هایی دارد كه فعالیت قرآنی از بدو انقلاب تابحال را در چارچوب مختلف در دستور كار قرار داده است. احداث یك كمربند در كنداكتور شبكه درباب پرداختن به عملكرد ۴۰ ساله قرآنی نظام اسلامی، تهیه و تولید نمایشنامه های قرآنی درباب فعالیت های قرآنی نظام ویژه كودكان و نوجوانان، احیای جلسات قرآنی خانگی كه مورد عنایت مقام معظم رهبری بوده است و برگزاری مراسم سالگرد تاسیس رادیو قرآن همزمان با ایام دهه فجر از دیگر برنامه های این سازمان است.

وی افزود: مراكز قرآنی نیروهای مسلح باز ویژه برنامه های دارند كه عبارتند از: برگزاری نمایشگاه های قرآنی، برگزاری محافل انس با قرآن، مسابقه حفظ سوره فجر، واقعه و سوره های كوچك جزء ۳۰ قرآن كریم. برگزاری مراسم تقدیر از فعالان قرآنی، برگزاری مسابقات كتابخوانی، نقاشی، اینترنتی و... با سوژه "قرآن و انقلاب" اعزام كاروان های كاروانی جهت اجرای برنامه در مناطق محروم و مرزی، حضور مسئولان قرآنی در منزل پیشكسوتان قرآنی، اعزام خانواده های قرآنی به مراسم غبارروبی مزار شهدا، طرح پیوند شهدا با قرآن همچون برنامه های آنها است.

سلیمی اظهار داشت: سازمان قرآن و عترت بسیج تهران باز در یازدهم بهمن ماه برگزاری محفل بزرگ قرآن و انقلاب را در امامزاده صالح (ع) دارد و همین طور ششمین همایش قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشكی با حضور ۵۰۰ نفر از فعالان قرآنی برگزار می گردد. شورای عالی قرآن سازمان صدا و سیما باز برنامه های دارد كه همچون آن آماده سازی، چاپ و رونمایی از قرآن كریم به قلم خوش نویس و قاری قرآن كریم استاد مرتضی رهنمایان، رونمایی از سامانه جامع رسم، رونمایی از قلم كامپیوتری قرآن و متون دینی به نام مصحف، تهیه و تولید مجموعه گلچین آثار صوتی اساتید قرآنی در تلاوت، تحقیق، ترتیل، دعا، حواشی و اذان است. البته باید این را بگویم كه اعلام این ویژه برنامه ها بر اساس این نیست كه تمام فعالیت های قرآنی چهل ساله انقلاب بر همین تعداد است، بلكه بعضی از دستگاه ها برنامه ها و فعالیت های خودرا به صورت جداگانه اعلام می كنند و یا هنوز گزارشات خودرا اعلام نكرده اند كه اگر آنها باز برنامه های خودرا اطلاع رسانی كنند از جانب كار گروه قرآنی اعلام میگردد.
1397/10/11
23:03:46
5.0 / 5
4437
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاویدانی