با همت مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل البیت (ع) انجام شد؛

كتاب دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل منتشر گردید

كتاب دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل منتشر گردید

جاویدانی: «گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل البیت (ع) پروژه «دستاوردهای انقلاب اسلامی» را طراحی و اجرایی كرده است تا بازتاب ها و تاثیرات انقلاب اسلامی را در مناطق مختلف جهان مورد بررسی قرار دهد.»


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، به نقل از گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل البیت (ع) به اعتراف محققین و پژوهشگران علوم اجتماعی، انقلاب اسلامی ایران بعنوان انقلاب بزرگ به حساب می آید كه بازتاب و تأثیرات شگرفی در جهان معاصر گذاشته است.
الان كه در چهلمین سالگرد پیروزی این انقلاب قرار داریم گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل البیت (ع) پروژه «دست آوردهای انقلاب اسلامی» را طراحی و اجرایی كرده است تا بازتاب ها و تأثیرات انقلاب اسلامی را در مناطق مختلف جهان مورد بررسی قرار دهد.
این اثر كوشیده است زیر نظر احمد رهدار- رئیس گروه مطالعات راهبردی دستاوردهای انقلاب را در هر منطقه به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهد.
بر این اساس مناطق هفتگانه جهان عرب، آسیای میانه و قفقاز، شبه قاره هند، آفریقای زیرصحرا، جنوب شرق آسیا، اروپا و آمریكای شمالی و آمریكای لاتین برای نگارش هر فصل تعریف شد و نویسندگان هر فصل به دستاوردهای كیفی و كمی این مناطق پرداختند. قبل از بررسی دستاوردهای انقلاب در مناطق یاد شده، فصل نخست این اثر به قلم احمد رهدار به تأثیر انقلاب اسلامی بر جایگاه دین در عرصه بین الملل اختصاص یافت.
احمد رهدار در فصل اول كتاب با عنوان «تأثیر انقلاب اسلامی بر جایگاه دین در عرصه بین الملل» كوشیده تا ابتدا تصویری از جایگاه دین در عرصه بین الملل پیش از انقلاب اسلامی عرضه بدهد. در این رابطه نویسنده دین در غرب، دنیای كمونیستی و شرق اسلامی را مورد بررسی قرار داده و نشان داده است كه دین در عمل و نظر از حوزه عمومی خارج شده است. در این رابطه رویكردهایی همچون رویكرد تقلیلی (تقلیل به اخلاق، احساس و معنویت)، جایگزینی با علم و رویكردهای انكاری نسبت به دین مورد بررسی قرار گرفت. نویسنده در این رابطه چنین نتیجه می گیرد كه جایگاه دین سیر نزولی دائم التزایدی را داشته است. نتیجه عملی تمام این روندها به سكولاریسم و عقب نشینی دین از حوزه عمومی انجامید. اما انقلاب اسلامی بر این روند تأثیر گذاشته و این ادعا كه دین در حوزه عمومی نباید حضور داشته باشد را به چالش كشده است كه مبارزه غرب با انقلاب اسلامی را باعث شد. این چالش ها در نهایت به موج دین خواهی و عبور از سكولاریسم در خیلی از مناطق جهان منجر گردید و در خود غرب بازگشت به دین را پدید آورد.
فصل دوم این اثر با عنوان «تأثیرات و دست آوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در جهان عرب» به قلم احمد رهدار، هادی معصومی زارع، ابراهیم عزیزی و سید محمدمهدی عمادی ذیل چهار بخش دستاوردهای سیاسی-امنیتی، فرهنگی-اجتماعی، اقتصادی و علمی مورد بررسی قرار داده است.
نویسندگان در بخش اول به تبدیل مسئله فلسطین به مسئله اول جهان اسلام، معرفی سبوعیت و دشمنی اسرائیل به جهان اسلام و ابطال شكست ناپذیری اسرائیل، شكل گیری جبهه مقاومت در جهان اسلام و تقویت روح بیداری اسلامی و … اشاره كرده اند.
در قسمت فرهنگی-اجتماعی به مواردی چون بازسازی عتبات عالیات، مبارزه با اندیشه كمونیستی، تقویت روح شهادت، ترویج فرهنگ جهاد، تقویت امت‎ گرایی و هم گرایی و تأسیس رسانه های دینی و … پرداخته شد. در قسمت سوم الگوی اقتصاد مقاومتی و الگوی جهاد سازندگیبه عنوان دستاوردهای اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت. در بخش دستاوردهای علمی هم به دستاوردهای برجسته علمی ایران، تبدیل حوزه علمیه قم به قطب علمی و اسلامی سازی علوم انسانی اشاره شده است.
فصل سوم این كتاب به قلم رسول نوروزی و سید ابراهیم معصومی به «تأثیرات و دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در آسیای میانه و قفقاز» اختصاص یافت. نویسندگان ابتدا دستاوردهای كیفی را مورد بررسی قرار دادند. در این بخش روی آگاهی بخشی و هویت سازی تمركز شد. در هویت بخشی امید، جامعه سازی و امت سازی بعنوان شاخصه های اصلی معرفی گشتند. در ادامه این مقاله تأثیر انقلاب اسلامی در منطقه آسیای میانه و قفقاز ذیل عناوینی همچون مدارس و مراكز اسلامی، انتشارات شیعی و اسلامی، احیای مساجد و زیارتگاه ها، احیای مناسك دینی، تأسیس نهادهای شیعی مورد بازخوانی قرار گرفت. مقاله در انتها رونق احزاب اسلام گرا در منطقه بخصوص در كشور تركیه و قدرت گرفتن آنها را متأثر از انقلاب اسلامی دانسته كه به تربیت نسل جدید سیاستمداران اسلام گرا منجر گردید. در انتها مقاله مروری به گسترش فراگیری علوم دینی در این منطقه بعد از انقلاب اسلامی دارد.
فصل چهارم به شبه قاره هند اختصاص یافت كه ذیل عنوان «تأثیرات و دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در شبه قاره با تمركز بر هند» توسط محسن محمدی به نگارش درآمد. نگارنده ابتدا زمینه های تأثیر انقلاب اسلامی در شبه قاره هند را مورد بررسی قرار داده است. مسئله استعمار، علاقه به اهل البیت (ع)، مناسك محوری، جایگاه والای نهاد روحانیت و مرجعیت بعنوان زمینه های مشترك ایران و شبه قاره معرفی گشتند. بعد از آن تأثیرات فرهنگی-اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت كه مواردی همچون تغییر سبك زندگی، احیای میراث دینی، نهادسازی فرهنگی (رسانه مكتوب و غیر مكتوب، مؤسسات فرهنگی و …) و احیای جایگاه اجتماعی زنان برشمرده شد.
تقویت گسترش زبان فارسی از دیگر اقدامات فرهنگی است كه متأثر از علاقه نخبگان و مردم به انقلاب اسلامی است. در تأثیرات سیاسی مسئله فلسطین، برخورد با كتاب آیات شیطانی، تقویت بینش سیاسی و افزایش مشاركت سیاسی مورد بررسی قرار گرفت. از دیگر تأثیراتی كه در این فصل بحث شده رشد جایگاه روحانیت، افزایش طلاب برای تحصیل علوم دینی و تأسیس و احیای مدارس علوم دینی در این منطقه است.
سید سعید هاشمی نسب و سید محمد احمدی در فصل پنجم كتاب به «تأثیرات و دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در آفریقای زیرصحرا» پرداختند. نویسندگان تلاش كردند با نظریه پخش به بررسی دستاوردهای انقلاب در این منطقه بپردازند. نویسندگان ضمن مرور ارتباط ایران و آفریقا در دوره پهلوی نشان دادند كه ارتباط در پایین ترین سطح قرار داشته كه بعد از انقلاب به علت آماده بودن فضای قاره آفریقا ارتباط گسترده ای شكل می گیرد و تأثیراتی همچون احیا و رونق اسلام سیاسی در آفریقا، تقویت جنبش های اسلامی، بازگشت شریعت به عرصه عمومی، تقویت تحلیل تمدنی را به همراه دارد.
در این رابطه جمهوری اسلامی هم اقداماتی همچون جذب نخبگان جوان آفریقایی، فعالیت جهاد سازندگی و ایران كلینیك و مدارس و حوزه های علمیه را در برنامه قرار داد. در انتها مواردی همچون مردود شدن جدایی دین از سیاست، مبارزه با استكبار و استعمار و گسترش عدم تعهد، محوریت مسجد در فعالیت سیاسی-اجتماعی، تحول جنبش های اهل سنت و گسترش بحث امت گرایی بعنوان دستاوردهای انقلاب اسلامی ارائه شد. در انتها نویسندگان مقابله با آپارتاید و نژادپرستی را بعنوان یكی از مبناهای اصلی و مهم انقلاب اسلامی برشمرده كه در قاره آفریقا مورد پیگیری قرار گرفت كه سرانجام به اضمحلال رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی منجر گردید.
فصل ششم با قلم مهدی عباسی و علی اكبر كهندانی به «دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در جنوب شرق آسیا» پرداخته است و ذیل دستاوردهای كمی و كیفی مباحث را عرضه كردند. رشد جمعیت شیعه، احیا و رونق و تأسیس مساجد و حسینیه ها، تأسیس موسسات دینی و مذهبی، مدارس علمیه و دانشكده، چاپ و انتشار كتب و نشریه بعنوان دستاوردهای كمی برشمرده شد. در دستاوردهای كیفی هم مسئله هویت یابی، جامعه سازی، نهادسازی، امت گرایی، بیداری اسلامی و تقویت روحیه ضد استعماری و استكباری مورد بحث قرار گرفت. در انتها نویسندگان به معرفی درست تشیع و گسترش شریعت بخصوص حجاب اشاره كردند. معرفی درست تشیع از اهمیت زیادی برخوردار بوده كه به احیای شیعیان قدیم در كشور اندونزی شده كه از اصل خود دور شده بودند.
محسن مهریزی و محمدرضا حضوربخش در فصل هفتم «تأثیرات و دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایارن در اروپا و آمریكای شمالی را بررسی نمودند. این فصل ذیل عناوینی همچون «نهادها و مؤسسات غیردولتی متأثر از انقلاب اسلامی»، «انقلاب اسلامی، عامل هویت بخش مسلمانان و شیعیان مهاجر»، «انقلاب اسلامی شاخص طبقه بندی مهاجران»، «انقلاب اسلامی در قاب رسانه های غربی»، «تاثیرپذیری نخبگان غربی از انقلاب اسلامی» و «گرایش آكادمی غربی به شیعه شناسی» دستاوردهای انقلاب را مطالعه كرده است. در فراز آخر این فصل نویسندگان به گرایش آكادمی های غربی به شیعه شناسی می پردازند كه در فضای شیعه هراسانه سبب شده تصویری شفاف تر از تشیع در فضاهای آكادمیك عرضه شود. این گرایش به علت انقلاب اسلامی شكل گرفته و هنوز ادامه دارد.
فصل هشتم و پایانی كتاب به قلم محمود بختیاری و روح الله شوركشتی به «تأثیر و دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایارن در منطقه آمریكای لاتین» اختصاص یافت. نویسندگان در این فصل به دست آوردهای كیفی و كمی اشاره كرده اند. در دستاوردهای كیفی به مواردی همچون احیای تشیع در لبنانی های مهاجر در آمركیای لاتین، ایجاد امید در بین جوانان، مبارزه با امپریالسم و صهیونیسم و گسترش احكام اسلامی مانند غذای حلال، نماز جمعه و … در هر كشور مورد بررسی قرار گرفت. در بخش كمی هم تأسیس مسجد، تأسیس مراكز اسلامی، انجمن های اسلامی، تأسیس رسانه های نوشتاری و صوتی و تصویری، مدارس و مراكز خیریه به تفكیك كشور برشمرده شد.
این كتاب با هماهنگی و همت آیت الله اختری- رئیس مجمع جهانی اهل البیت (ع) در دستور كار قرار گرفت و با توجه معنوی حجت الاسلام و المسلمین ایمانی- معاون فرهنگی مجمع اجرایی شد.5.0 / 5
4628
1397/12/16
13:18:01
تگهای خبر: احیا , طراحی , فرهنگ , كهن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
جاویدانی