شرفخانی اعلام كرد:

شرفخانی: تصدی گری را در سازمان اوقاف كاهش و نقش نظارتی را ارتقاء می دهیم

شرفخانی: تصدی گری را در سازمان اوقاف كاهش و نقش نظارتی را ارتقاء می دهیم

به گزارش جاویدانی معاون حقوقی و نظارتی سازمان اوقاف و امور خیریه با تاكید بر این مطلب كه از سال ۹۸ یكی از سیاست های اصلی ما این است كه از ظرفیت فكری و مدیریتی مردم و بخصوص اعضای هیأت امنا استفاده نماییم اظهار داشت: این مورد سطح اعتماد عمومی مردم به سنت حسنه وقف را بیشتر می كند و سبب افزایش عایدات موقوفات می شود. همینطور از وقف هم توسط خود مردم صیانت شده و در صدد هستیم تصدی گری را در سازمان كاهش و نقش نظارتی را ارتقاء بدهیم.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی امروز دوشنبه (۲۷ اسفند) در نشستی با مبحث دستورالعمل هیأت امنای موقوفات كه در ساختمان مهر این سازمان برگزار شد، اظهار نمود: یكی از قوانین سازمان اوقاف اداره كرد موقوفات عام (فاقد متولی یا مجهول تولید)، موقوفاتی كه مصلحت وقف است كه زیر نظر ولی فقیه باشد و اداره كرد آن با سازمان اوقاف است، می باشد. قانون " ماده ۵" سازمان اوقاف به این مورد اشاره می كند كه سازمان اوقاف می تواند در اموری كه اداره آن بر عهده سازمان است شخص یا اشخاصی از افراد متدین را بعنوان امین یا هیأت امنا تعیین كند این آئین نامه در هیأت دولت هم به تصویب رسیده است.
وی خاطرنشان كرد: از اول پیروزی انقلاب تا به امروز بیشترین نقش سازمان در اداره موقوفات و بقاع متبركه بوده است اما این مورد در ارتباط با اماكن مذهبی به صورت هیأت امنایی اداره می شده است. نماینده ولی فقیه و ریاست سازمان اوقاف در سیاست دوره جدید این سازمان كه ابلاغ كرده است درصدد است از ظرفیت مردمی در اداره كرد موقوفات هم استفاده نماید و تصدی گری را در سازمان كاهش و نقش نظارتی در سازمان ارتقا دهد. بر مبنای ماده ۵ سازمان مقرر شد؛ برای موقوفات كم درآمد و فاقد درآمد و یا موقوفاتی كه درآمد دارند ولی لزوم افزایش و بهره وری را دارند برای این موقوفات هیأت امنا از راه سازمان منصوب شود تا نقش اداره كرد مردم را افزایش بدهیم و این مورد جز سیاست های كلی نظام هم به حساب می آید.
معاون حقوقی و نظارتی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح كرد: در بخش راه اصلاح نظام اداری به ظرفیت مردمی هم اشاره شده است. بر همین مبنا تصمیم گرفتیم نخستین هیأت امنای موقوفات را در این نشست در حضور خبرنگاران به صورت نمادین برگزار نماییم. از سال ۹۸ یكی از سیاست های اصلی ما این است كه از ظرفیت فكری و مدیریتی مردم و به ویژه اعضای هیأت امنا استفاده نماییم. این مورد سطح اعتماد عمومی مردم به سنت حسنه وقف را بیشتر می كند و سبب افزایش عایدات موقوفات می شود. همینطور از وقف هم توسط خود مردم صیانت می شود و سازمان فقط بعد نظارتی دارد.
شرفخانی افزود: سال آینده درصدد هستیم این دستورالعملی را كه آماده و رئیس سازمان به كل ادارات ابلاغ كرده است را به صورت عملیاتی اجرا نماییم تا هیأت امنا بر مبنای برنامه عملیاتی كه برای آنها تعیین شده است عمل كنند. وظایف آنها هم مشخص شده است كه همچون آن حفظ آبادانی موقوفات، وصول مطالبات، تنظیم و تجدید قراردادها، حفظ و مراقبت كامل از اموال موقوفات، جذب سرمایه گذاری در موقوفات، احقاق حقوق موقوفات، شناسایی مالكین، بهره وری و مهمترین نكته ما برای اعضای هیأت امنا این است كه بهره وری موقوفات را افزایش بدهیم.
او افزود: امروز بر مبنای حكمی كه تعیین شده، برای سه تن از اعضای هیأت امنا چهار موقوفه كه جزو موقوفات مهم در بازار تهران است را در اختیار اعضای این هیأت امنا قرار می دهیم. همچون این موقوفات، موقوفه مرحوم میرزامحمد حسین شیرازی، موقوفه مرحوم میرزامحمدعلی آبادی وزیر، موقوفه مرحوم طلعت صبوری و سرای سید محسن است. تلاش كرده ایم از افرادی در این هیأت امنا بهره ببریم كه جایگاه مردمی دارند و می توانند تعامل خوبی با مردم داشته باشند تا هم از این طریق حقوق موقوفات احیا شود و هم اینكه اعتماد مردم نسبت به مبحث وقف بیشتر از گذشته افزایش پیدا كند چون كه با رویكرد اداری این مورد جواب نمی دهد و لزوم دارد كه از راه مردم هم وارد عمل شویم. پس از پیروزی انقلاب امكان مقدسه هیأت امنا دارد و همین امر سبب مشاركت مردم در ساخت و ساز شده است.
ایشان در ادامه با اشاره به فعالیت اداره كل تحقیق و بررسی سازمان اوقاف افزود: ما اقدامات ویژه ای در این اداره داشته ایم و تنها مجموعه ای است كه از نظر قانون دست آن پر است و حدود پنج بند قانون و آئین نامه مستقل دارد و حسابرسی داخلی و نظارت بر عملكرد حقوقی و بقاع متبركه را در دستور كار دارد. در این اداره تلاش می نماییم استقرار نظام كنترل را در دستور كار داشته باشیم و در ریل گذاری سند بالادستی از موازین شرعی بهره ببریم تا از این طریق شفافیت مالی و فرآیند مدیریتی در سازمان ایجاد شود و بتوانیم به موقوفات رسیدگی و حساب آنها را بررسی نماییم. موقوفات غیرمتصرفی كه متولی دارند تا آخر فروردین ماه فرصت دارند به ادارات اجرایی رجوع تا از این طریق بودجه برای آنها مصوب شود و تا آخر خرداد حساب برای آنها صادر نماییم تا اینگونه معافیت مالیاتی را دریافت نمایند و شامل جریمه نشوند.1397/12/29
14:19:00
5.0 / 5
4452
تگهای خبر: احیا , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
جاویدانی