شرح دعای روز دوم ماه مبارك رمضانبعلاوه صوت

شرح دعای روز دوم ماه مبارك رمضانبعلاوه صوت

به گزارش جاویدانی در دعای روز دوم ماه مبارك رمضان آمده است: «خدایا نزدیك كن مرا در این ماه به سمت خشنودیت و بركنارم دار در آن از خشم و انتقامت.»


«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏
"اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الی مَرْضاتِكَ و جَنّبْنی فیهِ من سَخَطِكَ و نَقماتِكَ و وفّقْنی فیهِ لقراءةِ آیاتِكَ برحْمَتِكَ یا أرْحَمَ الرّاحِمین"
خدایا نزدیك كن مرا در این ماه به سمت خشنودیت و بركنارم دار در آن از خشم و انتقامت و توفیق ده مرا در آن برای خواندن آیات قرآن به رحمت خودت ای مهربان ترین مهربانان.»
به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز دوم ماه مبارك رمضان آورده است:
در این دعا از خداوند می خواهیم؛ در ماه رمضان كاری كند كه به رضایت و خشنودی او نزدیك بشویم، می گوید: در روایت وارد شده، اگر می خواهی بدانی خدا از تو راضی است، ببین كه تو از خدا راضی هستی یا نه!؟
بعضی ها از خدا راضی نیستند و به درگاه الهی گله می كنند كه خدایا چرا همه دارا هستند و من چیزی ندارم، یا چرا همه سالمند و من مریضم؟ نباید این طور حالتی داشت، بلكه باید در هر حالتی كه هستی از خدا راضی باشی.
آیت الله مجتهدی تهرانی در مورد ملاك رضایت خدا با اشاره به صفحه ۱۸۶ جلد سوم تفسیر 'روض الجنان و روح الجنان' اظهار داشت: یكی از اولیا الهی ۳۰ سال مریض بود، از ایشان سوال كردند آیا دوست نداری خوب شوی و از این مساله بیماری ناراحت نیستی؟ ایشان اصلاً ابراز ناراحتی نكرده بود، چون رضایت خدا را ملاك قرار داده بود و نمی خواست خلاف خواست خدا بخواهد.
پس اگر می خواهی بدانی خدا از تو راضی است یا نه، به دلت رجوع كن! ببین در زندگی از خدا راضی هستی؟
اگر راضی هستی؛ بدان كه خدا هم از تو راضی است و اگر در گوشه دلت از خدا ناراضی هستی، متوجه باش كه خدا هم از تو ناراضی است.
آیت الله مجتهدی تهرانی با تاكید بر اینكه در روایات اسلامی آمده است كه خداوند از سه گروه تعجب می كند، این سه گروه عبارتند از: اول كسی كه نماز می خواند و می داند مقابل چه خدایی ایستاده است، ولی در نماز حضور قلب ندارد و حواسش به نماز نیست. دوم كسی كه عمری است روزی خدا را می خورد و غصه روزی فردا را دارد. سوم كسی كه می خندد در حالیكه نمی داند خدا از او راضی هست یا نه!
مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه شرح دعای روز دوم ماه مبارك رمضان، در تبیین عبارت 'وَجَنِّبْنِی فِیهِ مِنْ سَخَطِكَ وَ نَقِمَاتِكَ' اظهار داشت: خدایا یك كاری كن كه از غضب تو اجتناب كنم؛ و كاری نكنم كه در ماه رمضان از من ناراضی باشی. 'وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِرَاءَةِ آیاتِكَ بِرَحْمَتِكَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین' یعنی؛ خدایا مرا موفق به خواندن قرآن كن.
در قدیم رسم بود كه در ماه مبارك رمضان چند ختم قرآن می كردند، حداقل یك ختم قرآن به نیت امام زمان ( عج) داشته باشید، یا به نیت پدر و مادر و امواتتان حداقل یك مرتبه قرآن را ختم كنند. كسی كه در ماه رمضان موفق به یك ختم قرآن نمی گردد، گرفتار خسارت بزرگی می شود، ماه رمضان ماه قرآن است و باید قرآن خواند؛ اگر كسی می خواهد زنگار دلش پاك بشود، باید موقع سحر قرآن بخواند.
وی یكی دیگر از عوامل از بین بردن زنگار دل را 'استغفار' دانست و به حدیثی از پیامبر (ص) اشاره نمود كه می فرماید: «پنج چیز دل را صفا دهد و سختی قلب را برطرف می كند: همنشینی علما، دست به سر یتیم كشیدن، نیمه شب استغفار كردن، كم خوابیدن در شب و روزه داری.» خدایا در روز دوم ماه رمضان ما را موفق كن كه آیات تو را بخوانیم. ای خدایی كه از همه رحم كننده ها رحمتت بیشتر است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: audio/mp3


منبع:

1398/02/19
11:54:51
5.0 / 5
4097
تگهای خبر: قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاویدانی