فرجام پرونده های واردات كاغذ، مصوباتی كه در راه گمرك آب می روند

فرجام پرونده های واردات كاغذ، مصوباتی كه در راه گمرك آب می روند

به گزارش جاویدانی خیلی از پرونده های مصوب شده برای واردات كاغذ در كارگروه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نهایت راهی به سمت واردات و بازار پیدا نمی كنند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، جدیدترین جدول كارگروه ساماندهی كاغذ در هفته جاری، امروز از جانب دبیرخانه این كارگروه منتشر گردید.
بر اساس این جدول كه از (اینجا) می توان آنرا مشاهده كرد در زمینه واردات كاغذ چاپ و تحریر ۱۹۶ پرونده در كارگروه با حجم بیشتر از ۱۸۰ هزار تن و ارزش بیشتر از ۱۸۴ میلیون دلار مورد بررسی قرار گرفته كه از این میزان بیشتر از ۹۱ هزار تن با ارزش ۹۶ میلیون دلار در وزارت صنعت تصویب شده و در بانك مركزی هم بیشتر از ۵۲ هزار تن از آن به ارزش بیشتر از ۵۵ میلیون دلار تأمین ارز شده است. با این همه به منظور تابحال تنها برای ۱۳۹۶۳ تن از این میزان خرید ارز انجام شده است و ۱۳۴۶۴ تن از آن از گمرك ترخیص شده كه رقم دلاری میزان ترخیصی هم شامل بیشتر از ۱۴ میلیون دلار می شود.
به عبارت دیگر تنها حدود ۷.۶ درصد از پرونده های تصویب شده برای واردات كاغذ تحریر و چاپ به كاغذ موجود در بازار تبدیل شده است.
در حوزه كاغذ بالكی هم ۱۰ پرونده به ارزش ۲۳۳۵ تن و رقم بیشتر از ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار دلار مورد تصویب قرار گرفته است كه حدود نیمی از آن تأمین ارز شده ولی تنها ۸۸۰ تن از آن تأمین ۵۹ ارز شده و۵۵۰ تن از آن هم از گمرك ترخیص شده است كه ارزشی بالغ بر ۵۷۲۰۵۹ دلار دارد.
به عبارت دیگر از نزدیك به ۲۴ درصد از میزان مصوب در این بخش وارد كشور شده است.
در زمینه كاغذ روزنامه هم ۱۰ پرونده در كارگروه بررسی شده كه ارزش آن بالغ بر ۹۶ میلیون دلار است كه از این میزان تنها ۸۴ میلیون دلار آن در وزارت صنعت تأیید شده اما برای تأمین ارز تنها برای ۱۵ میلیون دلار آن اقدام شده و در نهایت برای ۱۳ میلیون دلار آن ارز تهیه شده است. از این میزان در انتها تنها ۱۰ میلیون دلار كاغذ از گمرك ترخیص شده است كه معنای دیگر آن وارد شدن تنها كمی بیشتر از ۱۰.۵ درصد از حجم واردات مصوب محقق شده است.


منبع:

1398/02/23
14:47:48
5.0 / 5
4008
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی