حجاب آثار تربیتی فردی و اجتماعی را به همراه دارد

حجاب آثار تربیتی فردی و اجتماعی را به همراه دارد

جاویدانی: با هدف تبین اهمیت حجاب دوره آموزشیˮحجاب و عفافˮ در جهاددانشگاهی استان اردبیل اجرا شد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، این كارگاه مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینكه بدحجابی اثرات سوء فراوانی را در جامعه به دنبال دارد، اظهار داشت: باید در زندگی ابعاد مختلف مربوط به حجاب را برای فرزندان تبیین و در جهت رعایت پوشش اسلامی آنها را ترغیب كرد.
حجت الاسلام صبری با اشاره به اینكه در قرآن كریم مفاهیم كلیدی تعلیم و تربیت در تمامی ابعاد استنباط و ذكر شده است، افزود: حجاب آثار تربیتی در دو زمینه فردی و اجتماعی دارد كه مهم ترین آثار آن در بعد فردی، شخصیت، سلامت جسمانی، استواری خانواده، آرامش و امنیّت و در بعد اجتماعی، مسئولیت اجتماعی، آزادی زن، سلامت اخلاقی جامعه و حفظ نیروی كار اقتصادی و استقلال فرهنگی است.
مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینكه پوشیدن لباس، امری فطری است، اظهاركرد: نوع لباس، نشانه شخصیت انسان است و هر لباسی، حامل فرهنگی ویژه و نشان دهنده نگرش و شخصیت صاحب آن است.
صبری تصریح كرد: برمبنای شواهد و قرائن زنان پوشیده در گوهر عفاف، درونی پاك و اعتقادی قوی دارند و حیا و حجاب را تدبیری برای صیانت از خویش و سلامت جامعه اسلامی می‏دانند.
وی با اشاره به اینكه تأثیر پوشش افراد در ارتقاء سلامت و شكوفایی استعدادها انكارناپذیر است، اشاره كرد: برخی بی توجهی ها در جامعه نسبت به حجاب در ساحت فردی و اجتماعی اثرات مخرب دارد و گرایش های اجتماعی نشان داده است كه پوشش برای افراد یك ارزش است.
مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینكه اسلام در مورد حجاب چشم، هم به مرد و هم به زن تاكید زیادی داشته است، اشاره كرد: قرآن پیش از اینكه بگوید پوشش مناسب داشته باشید می ‎فرماید در مرحله اول چشم باید عفیف باشد.
صبری با اشاره به اینكه حیا و حجاب زن، تدبیری است كه خود زن با نوعی الهام، برای گرانبها كردن خود و حفظ موقعیتش در مقابل مردان به كار می‏برد، افزود: پیش از اینكه به زنان امر شود كه با پوشش مناسب در جامعه حاضر شوند، به مردان درباب حجاب چشم امر شده است.
منبع:

1398/04/27
10:41:31
5.0 / 5
4037
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سلامت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاویدانی