7 صفر قولی از شهادت امام حسن مجتبی (ع)

7 صفر قولی از شهادت امام حسن مجتبی (ع)

جاویدانی: آنچه كه از توجه علما از قدیم الایام بر این روز برمی آید این است باید 7 صفر بعنوان روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) به مثابه یكی اقوال مشهور در این زمینه گرامی داشته می شود.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، چیزی كه بنابر تقویم رسمی كشور در ایران مرسوم بوده، روز 28 صفر است كه همزمان با شهادت پیامبر گرامی اسلام مورد توجه قرار می گیرد و در شهری مثل زنجان این روز به «امام حسن تعزیه سی» یعنی «تعزیه امام حسن مجتبی» شهرت دارد كه شاید وجه تسمیه آن برگزاری مراسم تعزیه در این روز بوده است.
اما حقیقت آن است كه درباره تاریخ دقیق ولادت و شهادت برخی معصومین(ع) به دلیلهای مختلف، اختلافات بسیاری در نقل ها به چشم می خورد كه تاریخ شهادت امام حسن مجتبی (ع) نیز در زمره این اقوال است و سیره علمی علماء و سنت عملی آنها این گونه بوده است كه حضرات در روز هفتم ماه صفر، در همه بلاد شیعه اقامه عزا می كردند، خصوصا این سنت در نجف اشرف و حوزه علمیه قم بعد از ورود آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالكریم حائری«قدس سره» به قم و تاسیس حوزه، مرسوم بوده است و بعد از ایشان، این سنت سیره بزرگانی همچون آیات عظام بروجردی و گلپایگانی كه هر كدام در زمان خود مسئولیت حوزه را به عهده داشته اند، بوده است.
میان مورخان و علمای مسلمان این اتفاق نظر وجود دارد كه امام حسن مجتبی (ع) بر اثر زهری كه از طرف معاویه بن ابی سفیان توسط جعده به آن حضرت داده شد، در روز پنج شنبه ۲۸ صفر سال ۵۰ هجرت در سن ۴۸ سالگی به شهادت رسید. همان طوری كه شیخ مفید و شیخ طبرسی بر آن تصریح كرده اند. در تاریخ شهادت آن حضرت، در روایات شیعه و اهل سنت اختلاف بسیار است كه عمده اقوال به آخر ماه صفر، هفتم ماه صفر، 28 ماه صفر و 5 ربیع الاول اشاره دارد و مشهورترین اقوال در این زمینه از نظر تاریخ شهادت، همان قول سوم و دوم است.
شاید پرداختن تقویم رسمی كشور به 28 صفر بعنوان تنها روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) نگاه ها را از توجه به 7 صفر بازداشته و كمتر كسی به جز اهالی فن در این خصوص اطلاعات دقیقی دارند. اما توجه علمایی همچون حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی در درس خارج فقه، حاكی از اهمیت این مساله دارد. مرجع تقلید شیعیان در درس خارج فقه خود با اشاره به اهمیت هفتم ماه صفر سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) اظهار كرده است: شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در هفتم صفر باید در این مملكت احیاء بشود و یكی از وجوه احیاء این است كه حضرت سیدالشهداء (ع) هر شب جمعه، امام حسن مجتبی (ع) را زیارت می كند.
همین طور آیت الله شبیری زنجانی در پاسخ به استفتایی در مورد بزرگداشت هفتم صفر بعنوان سالروز شهادت امام مجتبی (ع)، گفته است: عزاداری روز هفتم ماه صفر بعنوان سوگواری سبط (ع) و تعطیل بازار كه سنت شیعیان بوده، از شعائر دینی است كه باید محفوظ بماند و با ذكر مناقب امام هفتم (ع) منافات ندارد.
آنچه كه از توجه علما از قدیم الایام بر این روز برمی آید، این است باید 7 صفر بعنوان روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) به مثابه یكی اقوال مشهور در این زمینه گرامی داشته شود.
منبع:

1398/07/15
23:50:19
5.0 / 5
4207
تگهای خبر: احیا , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاویدانی