دقایقی پیش آكادمی نوبل اعلام كرد

اولگا توكارچوك و پیتر هاندكه 2 برنده نوبل امسال

اولگا توكارچوك و پیتر هاندكه 2 برنده نوبل امسال

جاویدانی: بعد از یك سال وقفه در اهدای جایزه نوبل ادبیات، اولگا توركاچوك و پیتر هاندكه صد و پانزدهمین و صد و شانزدهمین نویسندگان دریافت كننده این جایزه شدند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر از سایت نوبل، یك سال بعد از اینكه آكادمی سوئدی نوبل برنده ای انتخاب نكرد، امسال دو برنده از جانب آكادمی نوبل انتخاب شدند و دقایقی پیش آكادمی از اولگا توكارچوك از لهستان و پیتر هاندكه نویسنده و نمایش نویس اتریشی بعنوان برندگان سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نام برد.
جایزه اولگا توكارچوك برای قوه تصوری توصیفی كه با اشتیاقی كلامی توانسته نمایانگر عبور از مرزها بعنوان سبكی از زندگی باشد، به وی تعلق گرفت. جایزه پیتر هاندكه نویسنده اتریشی برای آثاری اثرگذار كه با نبوغ زبان شناسانه توانسته اند خاص و دقیق بودن تجربه انسانی را به نمایش بكشند، به وی اهدا شد.
آخرین بار سال ۲۰۱۷ این جایزه به كازو ایشی گورو نویسنده انگلیسی ژاپنی تبار اهدا شده بود.
از میان برندگان نوبل ادبیات تا قبل از این ۱۴ نویسنده زن این جایزه را به خانه برده بودند.
سال پیش به دنبال رسوایی اخلاقی كه دامن این آكادمی را گرفت، نوبل برنده ای در بخش ادبیات خود انتخاب نكرد و به جای آن امسال دو برنده معرفی نمود.
امسال هفت عضو جدید همچون رییسی جدید برای آكادمی ادبیات انتخاب گردید و این گروه دست به انتخاب برندگان زدند.
آكادمی نوبل همیشه برنده خویش را از میان حدود ۳۵۰ نامزد پیشنهادی انتخاب می كند كه توسط متخصصان ادبی و برندگان پیشین جایزه نوبل از سراسر جهان معرفی می گردند.
هدف این جایزه ادای احترام به خواسته آلفرد نوبل است كه گفته بود «فردی كه در زمینه ادبیات خاص ترین اثر را در جهتی ایده آل خلق كرده باشد» باید بتواند این جایزه را از آن خود كند.
این دو نفر در حالی برنده شدند كه پیشبینی ها این بود كه با انتخاب موراكامی و آتوود نوبل می تواند پاسخگوی سلیقه اصلی مخاطبان ادبیات جهان باشد و جبران آبروریزی سال پیش را بكند.

1398/07/19
19:09:18
5.0 / 5
4463
تگهای خبر: زندگی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی