رئیس نمایشگاه فرانكفورت در دیدار با قائم مقام نمایشگاه كتاب تهران:

گسترش و تقویت همكاری با نمایشگاه كتاب تهران برای ما مهم می باشد

گسترش و تقویت همكاری با نمایشگاه كتاب تهران برای ما مهم می باشد

به گزارش جاویدانی یورگن بووس رئیس نمایشگاه كتاب فرانكفورت در دیدار با آشنا، قائم مقام نمایشگاه بین المللی كتاب تهران اظهار داشت: گسترش و تقویت همكاریهای نمایشگاه كتاب تهران و فرانكفورت برای ما اهمیت بسیاری دارد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، این دیدار در دفتر رئیس نمایشگاه كتاب فرانكفورت انجام شد قادر آشنا، محمود آموزگار، غلامرضا نوعی و مهدی عمرانلو هم حضور داشتند.
قائم مقام نمایشگاه كتاب تهران در این دیدار اظهار داشت: حضور در نمایشگاه كتاب فرانكفورت از اولویت های نشر جمهوری اسلامی ایران است و ناشران و صاحب نظران حوزه نشر كشورمان تمایل زیادی برای حضور در این نمایشگاه دارند و علاقه مندیم كه ارتباطات فرهنگی ما در حوزه نشر با كشور آلمان بیشتر شود.
متأسفانه هرساله برخی از كاروان اعزامی نشر جمهوری اسلامی ایران به واسطه عدم صدور ویزا از حضور در این نمایشگاه بی بهره می مانند و امیدواریم كه نمایشگاه كتاب فرانكفورت برای حضور هیئت ایرانی در این نمایشگاه مكاتبات لازم را با سفارت آلمان صورت دهد و هماهنگی لازم در این راه انجام پذیرد.
آشنا در ادامه اظهار داشت: برای حضور هیئت ناشران ایران در نمایشگاه فرانكفورت شورایی از ناشران، نویسندگان و اتحادیه های نشر تصمیم گیری می كنند و زمانی كه قسمتی از این پازل با مشكل روبرو شود تمام پازل ما با مشكل روبرو خواهد شد. با وجود این كه ما امسال برای حضور در این نمایشگاه در زمان مناسب اقدام كردیم، اما متأسفانه بازهم مشكلاتی برای تیم اعزامی به وجود آمد و از حضور در نمایشگاه بازماندند.
مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران با ارائه پیشنهادی برای تسهیل در حضور هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به نمایشگاه فرانكفورت اظهار داشت: برای سال آینده ما یك فهرست و از هیئت اعزامی به مسئولان نمایشگاه در زمان مناسب ارائه می دهیم تا نمایشگاه فرانكفورت با سفارت آلمان برای حضور تمامی افرادی كه بوسیله این فهرست معرفی می گردند رایزنی های لازم را انجام دهد و مشكلات در این خصوص به صفر برسد.
محمود آموزگار نیز در این جلسه اظهار داشت: ناشران در ایران نگاه متفاوتی به كشور آلمان و نمایشگاه كتاب فرانكفورت دارند و این نمایشگاه را بعنوان یك آموزشگاه بزرگ برای خود می دانند. اتحادیه ناشران و كتاب فروشان تهران و موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران ارتباط تنگاتنگ و خوبی با نمایشگاه فرانكفورت دارند. در دوران سخت تحریم همواره دیدیم كه دوستان نمایشگاه فرانكفورت ما را تنها نگذاشتند و ما هرساله شاهد حضور متخصصان نشر آلمان در نمایشگاه كتاب تهران هستیم و روابط آموزشی نزدیكی بین ناشران ایران و آلمان وجود دارد.
آموزگار در ادامه اظهار داشت: چند سال است كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروژه پایتخت كتاب تهران را دنبال می كند و پنجمین پایتخت كتاب كه سال قبل انتخاب شد، شهر یزد بود. غرفه جمهوری اسلامی ایران امسال بر این اساس طراحی شده و شهر یزد نیز برای سال ۲۰۲۰ كه پایتخت جهانی كتاب اعلام می شود درخواست كاندیداتوری داده است.
در ادامه این نشست یورگن بووس رئیس نمایشگاه كتاب فرانكفورت اظهار داشت: خوشحالیم كه جمهوری اسلامی ایران در این دوره از نمایشگاه شركت كرده است و هر ساله با دكوری زیبا در نمایشگاه كتاب فرانكفورت حضور دارد.
وی در ادامه اظهار داشت: مقرر است سالن پنج نمایشگاه كتاب فرانكفورت جمع آوری و مدرن تر شود به همین خاطر سال آینده تمام ناشران و كشورهایی كه در این سالن حضور دارند به سالن چهار منتقل می شوند و ما تمام تلاش خودرا می نماییم تا به ایران جایگاه مناسب و شایسته ای را اختصاص دهیم.
وی از پیشنهاد ارائه شده توسط قائم مقام نمایشگاه كتاب تهران برای حضور هیئت ایرانی در نمایشگاه كتاب فرانكفورت استقبال كرد و اظهار داشت: بعد از ارسال نامه و معرفی هیئت ایرانی برای حضور در این رویداد تمام توان خودرا به كار می گیریم و پی گیری می نماییم كه حضور هیئت ایرانی حداكثری باشد و این برای ما مهم می باشد و از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد و با بخش فرهنگی سفارت آلمان در تهران مكاتبات لازم را برای رسیدن به نتیجه مطلوب و بهتر انجام می دهیم.
بووس در ادامه اظهار داشت: اعتقاد من هم این است و روابط فرهنگی ما با ایران سابقه طولانی دارد و برای ما مهم می باشد كه این روابط فرهنگی را تقویت نماییم.
در ادامه فعالیت های غرفه ایران در روز اول نمایشگاه، در نخستین دیدار رسمی معاون نمایشگاه چین ضمن دیدار با مدیر عامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران بر فعالیت های مشترك نشر میان ایران و چین تاكید نمود.
در این دیدارقادر آشنا، مدیر عامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران با اشاره به این كه چین میهمان ویژه نمایشگاه كتاب تهران بود اظهار داشت: چین همچون كشورهایی است كه ناشران ایرانی برای همكاریهای مشترك فرهنگی با آن علاقمند هستند. ما از حضور چین در نمایشگاه كتاب تهران استقبال می نماییم و به این حضور علاقمند هستیم.
نی هونگ ری نیز از همكاری مشترك استقبال كرد و دو طرف در زمینه جانمایی مناسب تر در نمایشگاه های كتاب هر دو كشور به توافق رسیدند.
در این دیدار طرف چینی با اشاره به حضور سه تصویرگر ایرانی در چین برای بسط همكاری ها ابراز رضایت كرد و اظهار داشت: اعزام تصویرگران بسیار موفقیت آمیز بود و ما دوست داریم باز این اعزام ها صورت بگیرد.
قادر آشنا هم از حضور داوران چینی در مسابقه تصویرگری استقبال كرد و اظهار داشت: ما هم از آمدن داور چینی استقبال می نماییم.


منبع:

1398/07/26
18:11:43
5.0 / 5
4443
تگهای خبر: آموزش , شركت , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
جاویدانی