در دویست وپنجاهمین سالگرد تولد فیلسوف آلمانی صورت گرفت؛

برگزاری نمایشگاه هگل و دوستانش در موزه ادبیات مدرن مارباخ

برگزاری نمایشگاه هگل و دوستانش در موزه ادبیات مدرن مارباخ

به گزارش جاویدانی نمایشگاه هگل و دوستانش از هفتم اكتبر در موزه ادبیات مدرن مارباخ راه اندازی شد. این نمایشگاه تا ۱۶ فوریه ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، «هگل و دوستانش» عنوان نمایشگاهی است كه از هفتم اكتبر سال جاری در موزه ادبیات مدرن مارباخ برگزار شده است. این نمایشگاه به مناسبت دویست و پنجاهمین سالگرد تولد گئورگ ویلهلم فریدریش هگل، فیلسوف مطرح آلمانی برگزار شده است و تا شانزدهم فوریه سال ۲۰۲۰ هم ادامه دارد. عنوان نمایشگاه به علت ارتباط نزدیك هگل با فردریش شلینگ، فیلسوف مطرح و فردریش هولدرلین، شاعر شهیر آلمانی انتخاب شده است.
هگل از سال ۱۷۸۸، تحصیلات دینی خویش را در مدرسه دینی پروتستان در شهر توبینگن شروع كرد. وی در توبینگن با افرادی آشنا شد كه شاید خود نمی دانستند كه بعدها، افكار، اندیشه ها و آثار آنها، فرهنگ آلمان را تا سال ها تحت تاثیر قرار می دهد. هگل در مدرسه دینی پروتستان شهر توبینگن با فردریش شلینگ و فردریش هولدرلین همكلاس و دوست شد. این سه نفر در آن زمان، به انقلاب فرانسه، بعنوان بزرگ ترین واقعه عصر خود، توجه ویژه ای داشتند، روزنامه های فرانسوی را پی گیری می كردند و باشگاهی برای بحث و مطالعه پیرامون ادبیات انقلابی به راه انداخته بودند.
آنها همینطور نقش عمده ای در توسعه ایده آلیسم آلمانی داشتند. ایده آلیسم آلمانی یكی از مكاتب مهم و تأثیرگذار تاریخ فلسفه است. ایده آلیسم بر این باور است كه ایده ها مبحث حقیقی معرفت هستند، بر اشیاء مقدم اند و این ایده ها هستند كه امكانِ بودن را برای اشیا فراهم می كنند. به عبارت دیگر، ایده ها هم از نظر معرفت شناختی و هم از نظر متافیزیكی اولویت دارند و واقعیت خارجی، آن چنان كه ما درك می نماییم، منعكس كننده فرایندهای ذهنی است.
بازدیدكنندگان در نمایشگاه «هگل و دوستانش» با اندیشه های هگل، شلینگ و هولدرلین آشنا می شوند. در این نمایشگاه، نسخه های خطی هگل، مقالات و نامه های وی به همراه بعضی از وسایلش وجود دارد. همینطور هشتم فوریه سال ۲۰۲۰، در خلال نمایشگاه، شبی برای بزرگداشت فلسفه برگزار می شود.
این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در آلمان ارسال كرده است.

1398/08/11
11:01:45
5.0 / 5
4436
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی