رئیس قوه قضاییه:

غرب به دنبال تحمیل اندیشه خود بر جهان اسلام است

غرب به دنبال تحمیل اندیشه خود بر جهان اسلام است

به گزارش جاویدانی رئیس قوه قضاییه در مراسم اختتامیه سی و سومین كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، اظهار داشت: امروز دست تفوق و برتری در فلسطین و ابتكار عمل، مبتنی بر دین و ارزش های الهی و آموخته های نبی مكرم اسلام از آن مجاهدین فلسطینی است.به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا به نقل مركز رسانه قوه قضاییه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در مراسم اختتامیه سی و سومین كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی كه در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد، اشاره كرد: حضور در جمع دانشمندان، فرهیختگان و نخبگان جهان اسلام توفیقی برای بنده است. در این جلسه مباحث و تبادل نظرهای بسیار ارزشمندی میان اندیشمندان، صاحب نظران و صاحب اثران تبادل شد و ان شاالله آنچه عنوان شد منشاء بركات جهان اسلام و سبب وحدت و یكپارچگی و انسجام میان مسلمانان شود.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: سخنان باارزش رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، نكات محوری بسیار برجسته ای را برای این كنفرانس داشت. ایشان وحدت را در ساحت های مختلف تبیین فرمودند؛ از جمله، عدم تعارض با یكدیگر، همگرایی و هم اندیشی و استفاده از همه ظرفیت های جهان اسلام برای ارتقا در همه ابعاد فكری، اخلاقی، عملی و اجرایی و همین طور حوزه های زندگی انسان معاصر.

آیت الله رئیسی بیان داشت: ان شاالله این وحدت و انسجام و عمل به آنچه مقام معظم رهبری فرمودند زمینه ساز تمدن نوین اسلامی گردد. احساس ما این است كه جلوه های این تمدن ظهور پیدا كرده است. ما امروز جلوه هایی را در جهان اسلام می بینیم كه حكایت از آن دارد، آنچه بعنوان مدنیتی با نام دین یا شریعت از آن یاد می نماییم كاملا قابل تحقق است.

وی اضافه كرد: امروز سوژه مسجدالاقصی و مسئله فلسطین با گذشته كاملا متفاوت می باشد. اگر این مساله بعنوان خواسته ای بود كه امام بزرگوار ما روز گذشته آنرا مطرح كرده بودند كه باید مسئله قدس وفلسطین مسئله اول جهان اسلام باشد، امروز حقیقتا اندیشه های بلند مسلمانان همان مسئله قدس شریف و مسجد الاقصی است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینكه ابتكار عمل و خلاقیت دست نیروهایی است كه به نام دین و ارزش های دین برای دفاع از قرآن آزادی، استقلال و ارزش های الهی در صحنه هستند، اضافه كرد: امروز در یمن دست تفوق و ابتكار عمل، به دست مجاهدین یمنی، در لبنان دست برتری از آن علما، دانشمندان و مجاهدین حزب الله و در تمام منطقه بدست دانشمندان انقلابی و مجاهدین در عرصه نبرد است.

رئیس قوه قضاییه ادمه داد: این مسئله ای نیست كه امروز بعنوان یك تحلیل از آن یاد نماییم بلكه اتفاقی است كه در جهان اسلام رخ داده است.

وی خطاب به حاضرین در این نشست اظهار داشت: شما كنفرانس سی و سوم را با برخی از نشست های چهل سال قبل مقایسه كرده و رشد اندیشه نو و اندیشه انقلابی و اندیشه مجاهدت پروری را ببینید و مشاهده كنید كه این اندیشه ها طی این مدت از كجا به كجا رسیده اند.

آیت الله رئیسی اضافه كرد: این ارتقا و رشد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی این رویشی كه در جهان اسلام شاهد آن هستیم، در پرتو روشنگری های شما فرزانگان و امثال شما در جهان اسلام است و روز به روز جوانان و روشنفكران واقعی جهان اسلام، در حال رشد هستند.

وی با اشاره به اینكه اندیشه های نو در جهان اسلام هر روز كه می گذرد تبلور بیشتری پیدا می كند، اظهار داشت: در این چهل سال گام های بلندی برداشته شده، اما امروز كنفرانس سی و سوم وحدت اسلامی باید در بستر گام دوم تبیین شود و اهداف بلند این نشست در پرتو گام دومی كه قاعد عظیم الشان ما ترسیم كرده اند، قوی تر، جامع تر و با نگاهی نو پیگیری شوند.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینكه آینده بسیار روشن و درخشان است، اظهار داشت: آینده از آن مجاهدین و متقین است. آینده از آن مردان و زنانی است كه مجاهدانه در این حوزه حضور پیدا كرده اند و هیچ گاه هراسی از دشمنان و مستكبرین در دل خود راه نداده اند. خشیت آنها از خدا بود و از غیر خدا هیچ هراسی نداشتند و حقیقتا جز خدا را ندیدند و جز به خدا نیاندیشیده اند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه دست نصرت الهی همواره همراه فرهیختگان و نظریه پردازان و مجاهدین در عرصه جهاد و تفكر و اندیشه انقلابی است به چالش هایی كه وحدت را به خطر می اندازد و آنرا تهدید می كند، اشاره نمود.

وی اضافه كرد: به لحاظ نظری، وقتی از وحدت سخن می گوییم باید ببینیم كه تفاوت ها و تكثرها در كجا وجود دارد تا وحدت را در آنجا تقویت نماییم. این تكثر، تفاوت یا دوگانگی یك زمان با نگاه غربی و یك زمان با نگاه اسلامی به آن نگریسته می شود.

آیت الله رئیسی بیان داشت: دوگانه ای كه امروز غرب تلاش می كند بر آن بدمد دوگانه مدرن و سنتی است بدین معنا كه هر چیزی وفق میل او و مطابق نظریات او و سازگار با او باشد، آنرا مدرن و قابل دفاع و اندیشه ای نو می داند و با همه تبلیغات و رسانه هایش مورد دفاع قرار می دهد؛ از طرف دیگر هرچه با مذاق او نسازد و مورد پسندش نباشد، سنتی و بازگشت به عقب می داند و دائما تلاش می كند همان دوگانه مدرن و سنتی را در جهان اسلام تبلیغ كند.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: غرب، آزادی، حقوق انسان، حقوق بشر، تروریست، آزادسازی و جهانی سازی را تنها از نگاه خود تعریف می كند و به دنبال آن می گردد كه در جهان اسلام تعریفی همسان با تعریف خودش بیابد؛ چونكه می خواهد تفكر و اندیشه خودرا بر جهان اسلام تحمیل كند.

آیت الله رئیسی اشاره كرد: در این دو گانه هایی كه می سازد تمام این مفاهیم با نگاه مغرب زمین و غربی ها تبیین و تفسیر می شود و از نگاه خودشان دنبال می كنند.

رئیس قوه قضاییه افزود: یك دو گانه دیگری در تعابیر قرآن كریم نیز وجود دارد كه دو گانه اول، دوگانه استكبار و استضعاف و دوگانه دوم، دوگانه ملحد و مومن است، این دو گانه ای است كه قرآن تعبیر می كند.

وی اضافه كرد: دوگانه هایی كه قرآن كریم تبیین می فرماید دوگانه عاقل و جاهل است و بسیار در این باب قابل توجه است كه سخن از جاهلیت قدیم نیست، بلكه سخن از جاهلیت مدرن است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینكه امروز با نشانه هایی از جاهلیت مدرن مواجه هستیم، اظهار داشت: این جاهلیت همراه خود علم و فنآوری دارد و قدرت های بزرگ آنرا اشاعه می دهند و در جوامع به دنبال توسعه تفكر جاهلیت مدرن هستند و تلاش می كنند كه با امپراطوری رسانه ای و ارتباطاتی كه دارند این تفكر، اندیشه و جلوه های جاهلیت مدرن را در جوامع توسعه دهند.

وی اشاره كرد: این دوگانه هایی است كه قرآن و اسلام عزیز به ما معرفی می كند؛ استكبار جهانی، سرمایه داری مدرن و خیلی از كمپانی هایِ تحت اشراف آنان، امروز یك تهدیدی برای انسجام و وحدت اسلامی هستند.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینكه آنچه كه لازم است ما بعنوان مسلمان و جهان اسلام بعنوان یك وظیفه بر آن تاكید كند مبتنی بر تفكر و اندیشه اسلامی است، اشاره كرد: مراقب تفرقه های سیاسی، دینی، مذهبی و قومی و قبیله ای باشید تا به سبب اقلیم های مختلف و قومیت های مختلف دشمن اختلاف افكنی نكند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینكه تلاش دشمن در جهت ایجاد تفرقه در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، قومی و قبیله ای و نوع گویش ها در همه ابعاد است، اظهار نمود: سخن از سنی و شیعه نیست، بلكه سخن از همه جهان اسلام است، سخن اختلاف بین سنی و سنی، شیعه و شیعه، این اقلیم و آن اقلیم، این شهر و آن منطقه است و به هر نحوی كه دست آن برسد تلاش می كند كه این تفرقه و جدایی را در میان مسلمانان و جهان اسلام به انحای مختلف ایجاد كند.

وی با اشاره به اینكه این نوعی از چالش اصلی است كه ما با دشمنان وحدت و انسجام در جهان اسلام داریم، اظهار داشت: صهیونیست ها عدد خیلی كمی دارند؛ اما در عالم به شكلی می خواهند خودرا جلوه دهند كه زیاد هستند، كار آنها با ایجاد اتحادیه هاست و با موضوعات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و در ابعاد و اقلیم ها و با ذائقه های مختلف اتحادیه ایجاد می كنند. هركس نگاه كند فكر می كند كه عدد این ها خیلی زیاد است در صورتیكه هیچ گاه این طور نیست، عدد این ها خیلی كم است؛ اما با ایجاد این نوع از اتحادیه ها می خواهند به جوامع القا كنند كه ما تاثیرگذاریم.

آیت الله رئیسی اشاره كرد: تصور بنده این است كه ایجاد اتحادیه هایی با موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی در جهان اسلام با شركت فرهیختگان و صاحبان خرد و اندیشه بسیار موثر است.

رئیس دستگاه قضا در بیان مصداق به سوژه مهم حقوق انسان و حقوق بشر اشاره نمود و اظهار داشت: امروز معتقدیم جهان اسلام برترین سخن را در حفظ حقوق انسان و حقوق بشر برای عالم دارد و امروز بهترین نسخه برای حفظ حقوق انسان، حقوق بشر اسلامی است كه مبتنی بر اسلام عزیز و آموخته های اولیای دین می توان حفظ حقوق انسان و بشر را تضمین نمود.

وی افزود: در زمینه دفاع از حقوق بشر اعلامیه ارزشمندی در مصر تهیه شد؛ اما بنظر می رسد اجرایی كردن، دنبال كردن مغرب زمین و آمریكایی ها را در جایگاه متهم قرار دادن و خودرا در جایگاه مدعی دیدن امروز وظیفه همه جهان اسلام است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینكه امروز مغرب زمین در جایگاه متهم ضایع كردن حقوق انسان و بشر، و جهان اسلام در جایگاه مدعی است، اضافه كرد: باید این ادعا را نسبت به آنان كه مدعی حقوق بشر و انسان هستند داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه بزرگترین جانیان مقابل بشریت آمریكایی ها و صهیونیست ها هستند، افزود: طبق میثاق های بین المللی و اسناد قطعی سازمان ملل، این ها با عنوان جنایت مقابل بشریت در جایگاه متهم هستند.

آیت الله رئیسی اضافه كرد: در مورد آنچه در یمن، فلسطین و جای جای جهان انجام می دهند در جایگاه متهم هستند و باید مورد مواخذه و محاكمه قرار گیرند؛ آنها نمی توانند مدعی جهان اسلام باشند.

وی با اشاره به اینكه امروز اعلامیه حقوق بشر اسلامی مبتنی بر دین و ارزش های قرآنی بهترین سندی است كه می تواند تمام فرهیختگان و حقوقدانان جهان اسلام را با هم متحد كند، اظهار نمود: حقوقدانان، علما، دانشمندان در این بین در جایگاه بسیار مهمی قرار دهند.

آیت الله رئیسی در ادامه سخنان خود اضافه كرد: جهان از ظلم، ستم، خونریزی، تجاوز به حقوق انسان به ستوه آمده و امروز می توان مبتنی بر حقوق اسلام و حقوق بشر اسلامی زمینه ای برای نجات خیلی از كسانی كه از ظلم و ستم در رنج هستند، فراهم گردد.

وی با اشاره به اینكه یكی از مناسبات جدی در جهان اسلام، مناسبات حقوقی و قضایی است، اشاره كرد: مناسبات حقوقی و قضایی از مناسبات مهمی است كه می تواند در كنار مناسبات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از مناسبات قابل توجه تلقی شود و ان شاءالله در این رابطه بتواند تاثیر به سزایی در جهان اسلام داشته باشد.

آیت الله رئیسی افزود: در حوزه احكام و بایدها و نبایدها و بدعت هایی كه در جهان اسلام القا می كند سخن بسیار است ولی نكته قابل توجهی كه فكر می كنم امروز جهان اسلام در مقابل آن باید صف جدی و مستحكمی داشته باشد سوژه جاهلیت مدرن است و این تقابل را باید جدی گرفت و جلوه های جاهلیت مدرن را باید هم برشمرد و هم در مقابل آنها اقدام نمود كه جامعه اسلامی در مقابل این جهل بتواند مصون و محفوظ بماند.

رئیس قوه قضاییه با تاكید بر ضرورت به توجه بر فطرت، اشاره كرد: مقام معظم رهبری در این سال ها در اعلامیه های خود جوانان را در مغرب زمین مخاطب قرار می دهند؛ چونكه دل های پاكی دارند و متوجه می شوند ظلمی كه امروز نه فقط به جهان اسلام بلكه آمریكایی ها و بعضی از كشورهای دیگر بر مردم خودشان می كنند، ظلم بسیاری است.

وی با اشاره به اینكه بزرگترین سرمایه انسان، نفس الهام بخش اوست، بیان داشت: این نفس اگر همچنان الهام بخش بماند منشا آثار وبركات بسیاری خواهد شد.

آیت الله رئیسی اشاره كرد: امروز جهان اسلام باید بیشتر از همیشه سوژه وحدت و انسجام را بعنوان محوری ترین نكته كه یك حركت راهبردی و نه یك حركت تاكتیكی و بعنوان یك لزوم اجتناب ناپذیر بداند.

آیت الله رئیسی اشاره كرد: هركس در جهان اسلام سخن از وحدت و عمل برمبنای وحدت و انسجام بزند، بخواهد یا نخواهد، بداند و یا نداند در جهت راهبرد امروز حركت كرده كه همان راهبرد انسجام و وحدت است، هركس سخنی، قلمی و بیانی در جهت جدایی و تفرقه چه بداند چه نداند، چه بخواهد و چه نخواهد در جهت راهبرد دشمن حركت می كند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه امروز پیام این نشست به خوبان و دلدادگان به انقلاب اسلامی، مجاهدان در عرصه جهاد با مستكبرین آن است كه فرهیختگان به مقاومت در مقابل مستكبرین و ایستادگی فعال در مقابل دشمن، به توجه به ظرفیت ها و داشته های بسیار جهان اسلام می اندیشند، اظهار نمود: این پیام بسیار روشن است و آن است كه «ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست، عرض خود می بری و زحمت ما می داری».

وی درانتها اشاره كرد: امروز همچنانكه جلوه های موفقیت در جبهه انقلاب اسلامی و تمام جبهه ها در منطقه و جهان اسلام روشن است روز به روز انشاءالله جلوه های آن بیشتر خواهد شد و این جرقه های بیداری، هوشیاری، استكبارشناسی، دشمن شناسی و دشمن ستیزی كه در عالم روشن شده روز به روز مشتعل خواهد شد و این اشتعال مستكبرین را به زیر خواهد كشید و زمینه تمدن نوین اسلامی فراهم می شود.

در ادامه این مراسم با حضور رئیس قوه قضاییه از سند «چشم انداز و راهبرد مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در افق 1414» و تابلو فرش مقاومت رونمایی گردید.
1398/08/27
14:14:23
5.0 / 5
4035
تگهای خبر: حقوق , زندگی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاویدانی