دیدار رئیس و هیات رئیسه دانشگاه الفرات سوریه با رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی

دیدار رئیس و هیات رئیسه دانشگاه الفرات سوریه با رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی

به گزارش جاویدانی حجت الاسلام والمسلمین مختاری در دیدار رئیس و هیات رئیسه دانشگاه الفرات سوریه، اظهار داشت: همه درگیری ها و خشونت ها كه میان مذاهب اسلامی در كشورهای مختلف به وجود می آید، به سبب جهل، تعصب و قرائت های نادرست از متون و آموزه های دینی است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، به نقل از دانشگاه مذاهب اسلامی هیأتی از سوریه با حضور راغب العلی الحسین- رئیس دانشگاه الفرات- و تعدادی از هیاترئیسه و روسای دانشكده های دانشگاه "الفرات" سوریه، امروز چهارشنبه ۲۹ آبان با حجت الاسلام و المسین محمد حسین مختاری- رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی- ملاقات و گفتگو كردند.
مختاری در این دیدار با تشریح فعالیت های دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار نمود: فلسفه تأسیس این دانشگاه آن بود كه دانشجویان از مذاهب مختلف در یك محل به تحصیل بپردازند و یك همزیستی مسالمت آمیز از لحاظ علمی و عملی میان آنها ایجاد شود.
وی با تاكید بر اینكه فارغ التحصیلان این دانشگاه در ایجاد وحدت میان مذاهب اسلامی تأثیر بسزایی دارند، گفت:: در این دانشگاه فقه همه مذاهب اسلامی همچون امامیه، شافعی، حنفی و... تدریس می شود و به سبب اینكه ایران تنوع مذهبی و فرهنگی دارد، لازم است كه این دانشجویان با مذاهب و اندیشه های یكدیگر آشنا شده و نوعی تقریب مذاهب میان آنان شكل گیرد.
مختاری با اشاره به تحصیل رشته های مختلف علوم انسانی در این دانشگاه، خط قرمز این دانشگاه را تفرقه میان مذاهب عنوان نمود و اظهار داشت: همه مذاهب با یكدیگر برادرند و حتی خیلی از امام جمعه های اهل سنت در این دانشگاه تحصیل می كنند و نوع نگاهشان در خطبه ها و سخنرانی ها تقریبی است.
وی با تاكید بر اینكه همه درگیری ها و خشونت ها میان مذاهب اسلامی به سبب جهل و نادانی است، اظهار نمود: این علما و دانشگاهیان هستند كه باید به جوانان آگاهی داده و آنان را از ظلمت نجات دهند و به این وسیله جلوی نفوذ دشمنان اسلام و استكبار جهانی و در رأس آنها آمریكا و انگلیس گرفته شود.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به دیدار خود با بشار اسد رئیس جمهور سوریه و درخواست آنها جهت راه اندازی چنین مدل دانشگاهی در این كشور، اضافه كرد: در دیدارهایی كه با وزیر اوقاف سوریه نیز داشتیم این پیشنهاد عنوان شد كه دانشگاهی همچون دانشگاه مذاهب اسلامی در سوریه نیز تأسیس شود.
او همینطور از آمادگی دانشگاه مذاهب اسلامی برای بسط همكاری با دانشگاه های سوریه آگاهی داد و اظهار داشت: آماده هستیم میان این دانشگاه و دانشگاه های سوریه تبادل اساتید و دانشجویان صورت گیرد و همین طور آمادگی خودرا برای انتشار یك مجله مشترك میان دو دانشگاه مذاهب و الفرات به زبان عربی و نیز برگزاری نشست های علمی و دانشگاهی در سوریه و ایران اعلام می‎كنیم.
در ادامه این نشست، راغب العلی الحسین- رئیس دانشگاه الفرات سوریه- نیز با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران كه در جنگ سوریه مقابل تروریسم در كنار مجاهدان سوری حضور یافت و كمك كرد و شهدایی نیز تقدیم كرد، اظهار داشت: دانشگاه الفرات در سه استان حسكه، رقه و دیر الزور شعبه دارد اما بعد از جنگ سوریه، برخی دانشكده های این دانشگاه در استان دیر الزور تخریب شد. اما ما به مقاومت خود ادامه دادیم و جمهوری اسلامی ایران نیز در كنار ما ایستاد تا توانستیم بر تروریست ها پیروز شویم.
درانتها نشست دكتر مختاری، لوح تقدیر و هدایای دانشگاه مذاهب اسلامی را به اساتید دانشگاه الفرات سوریه اهدا كرد.
منبع:

1398/09/02
14:39:02
5.0 / 5
4183
تگهای خبر: دانشگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاویدانی