آیت الله نوری همدانی:

جنایتكاران دم از حقوق بشر می زنند

جنایتكاران دم از حقوق بشر می زنند

به گزارش جاویدانی ایسنا/قم یك مرجع تقلید عالم تشیع با اشاره به اینكه كسانی كه خودشان ظلم و جنایت می كنند دم از حقوق بشر می زنند، اظهار داشت: كسانی كه هشت سال در جنگ تحمیلی، بمب هایشان بر سر ملت ایران ریخته شد امروز دلشان به حال مردم ایران سوخته است.


آیت الله نوری همدانی شامگاه گذشته مراسم بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی(ره) كه در دارالقرآن و بیت ایشان برگزار شد، اظهار داشت: دشمنان دركی از حضور اسلام در دل مردم مردم ما ندارند.
وی اضافه كرد: اسرائیل، اروپا، آمریكا و كسانی كه هشت سال در جنگ تحمیلی، بمب هایشان بر سر ملت ایران ریخت امروز دلشان به حال مردم ایران سوخته است.
این استاد برجسته حوزه افزود: دشمنان با كمك منافقان و سلطنت طلبان و سرمایه گذاری فراوان خواستند جریانی ایجاد كنند تا كار نظام تمام شود ولی این نشانه عدم درك آنان از عشق ملت ایران به اسلام است برای اینكه اسلام در عمق وجود مردم نفوذ دارد و مردم از اسلام حمایت می كنند.
وی اشاره كرد: امروز دیگر مشت دشمنان باز شده است، آنها هزینه های زیادی كردند و به نتیجه نرسیدند و اگر باز هم نقشه بكشند ذلیلانه در آن شكست خواهندخورد.
این مرجع تقلید اظهار نمود: دشمنان تصور داشتند آشوب در كشور برپا كرده و مردم را به خیابان خواهند كشاند ولی نقشه آنان نقش بر آب شد و با صبر و آگاهی مردم در ادامه نیز نقش بر آب خواهد شد.
وی اظهار داشت: امروز تمامی نقشه دشمنان به سبب نداشتن فرهنگ و عدم درك آنان از اسلام است، پس بیشتر از ۴۰ سال است دنبال براندازی بودند و در جریان اخیر هم خیلی سرمایه گذاری مالی و انسانی كردند ولی شكست خوردند.
آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینكه مسلمین باید از لحاظ جهاد و علم مقتدر باشند تا عظمت اسلام در كل دنیا نمایان شود؛ عنوان كرد: یكی از مهم ترین موضوعات منعكس شده در قرآن و روایات، وظیفه مسلمین در حفظ عزت و عظمت اسلام است.
وی اضافه كرد: در نهج البلاغه آمده است كه امام علی(ع) فرمودند كه حجت، دلیل و برهان باید همیشه در جامعه حاكم باشد و علما با این حجت ها آشنا باشند و عزت اسلام را برای مردم بیان كنند.
این مرجع تقلید با اشاره به اینكه نمونه های زیادی از این سخنان در شان علما در كلمات امام علی(ع) وجود دارد، اظهار نمود: كسانی كه در راه تبلیغ گام برداشته و عزت اسلامی را با برهان به دیگران منتقل می كنند بااینكه تعدادشان كم باشد اما دارای جایگاه والایی هستند.
آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینكه حفظ عزت و عظمت دین، آموزه ای بنیادین در همه ادیان بوده است اضافه كرد: استادان حوزه باید طلاب آگاه و هوشیار تربیت كنند كه عامل حفظ عزت و غلبه اسلام باشند.
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنانش به بیان فضائل علامه طباطبایی(ره) پرداخت و اظهار داشت: بنده پنج سال توفیق حضور در درس تفسیر و اسفار علامه طباطبایی(ره)را داشتم و ایشان را مصداق بارز عالم عامل به دین یافتم.
وی با اشاره به اینكه آیات قرآن در وجود علامه تجسم داشت، عنوان كرد: علامه(ره) وقتی به تفسیر آیات عذاب در قرآن می رسید گریه می كرد و وقتی به آیات نعمت و رحمت الهی می رسید چهره اش عوض می شد و یك حالت شعف پیدا می كرد.
نوری همدانی اظهار نمود: علامه طباطبایی(ره) علاوه بر اینكه فیلسوف، عارف و مفسر بزرگی بود، فقیه عالمی هم بود و شرح ایشان بر كفایه حاكی از این امر است.
این مرجع تقلید اضافه كرد: علامه(ره) معتقد بود كه همه موجودات عالم شامل جماد، نبات، حیوان و انسان، درك و شعور دارند و خداوند موجودی را كه درك نداشته باشد نیافریده است، فلذا می بینیم خاك چگونه میوه ای مثل انار را می پرورد.
وی افزود: هیچ مفسری در طول تاریخ همچون علامه(ره) قرآن را اینقدر جامع تفسیر نكرده است؛ علامه گاهی در مورد یك آیه ۵۰ صفحه تفسیر دارد و در جایی درباب یك آیه اشاره می كند كه آن آیه یك میلیون و ۲۶۰هزار معنا دارد؛ این ها همه نشان از توان و تسلط بالای علمی ایشان است.
این استاد حوزه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه فقه، پویاست و ما باید برای تحولات عالم خودرا آماده نماییم، اشاره كرد: حكومت باید در دست كسی باشد كه در حد فقاهت و اجتهاد با معارف دینی آشنا باشد.
وی افزود: حوزه باید كسانی را تربیت كند كه در این حد از فرهنگ و معرفت دینی و مدیریت باشند كه بتوانند بعنوان ولی فقیه در كشور به رهبری بپردازند.
نوری همدانی اشاره كرد: فقها كسانی هستند كه خدا به آنان لطف و عنایت دارد و آنها خودشان را در مقابل مردم مهیا كرده اند تا پاسخگوی آنان باشند و از اسلام دفاع كنند.
وی با اشاره به اینكه در حوزه باید قضاتی در حد بسیار بالا تربیت شوند تا بتوانند احقاق حق و قضاوت كنند، اظهار داشت: حوزه باید در تربیت قضات، مراجع و علمای آگاه تلاش واسعی داشته باشند.
منبع:

1398/09/03
09:40:19
5.0 / 5
4243
تگهای خبر: حقوق , فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاویدانی