مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان:

برگزاری جشن بزرگ جهانی شدن جنگل ابر

برگزاری جشن بزرگ جهانی شدن جنگل ابر

به گزارش جاویدانی مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان بابیان اینكه جشن بزرگ جهانی شدن جنگل ابر در شاهرود برگزار می شود، اظهار داشت: وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میهمان این مراسم خواهد بود.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، مهدی جمال ظهر شنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه به میزبانی یك هتل در شهر بسطام بابیان اینكه توسعه گردشگری در شهرستان شاهرود با انجام برنامه های مختلف در دستور كار قرار دارد، اظهار داشت: با عنایت به اینكه جشن مردمی ثبت جهانی جنگل ابر با حضور وزیر میراث فرهنگی برگزار می گردد می توان مطالبات حوزه گردشگری را در این سفر بیان كرد.
وی بابیان اینكه شاهرود خاستگاه دو عارف بزرگ شامل بایزید بسطامی و ابوالحسن خرقانی است، اضافه كرد: ثبت جهانی مجموعه بایزید بسطامی باید به مطالبه عمومی تبدیل گردد بنابراین در این راه تلاش می نماییم.
وجود زیرساخت های خوب گردشگری در شاهرود
مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان بابیان اینكه شاهرود از حیث گردشگری زیرساخت های مناسبی دارد و چشم انداز خوبی را هم طی می كند، اظهار داشت: ۳۴ واحد بومگردی در شهرستان فعال و پرونده ۱۰ واحد دیگر در دست بررسی می باشد.
جمال بابیان اینكه توجه به تقاضاها در پك گردشگری موردتوجه است، خاطرنشان كرد: گردشگری تنها صنعتی است كه می تواند در جنگ اقتصادی به داد كشور برسد و اقتصاد شهر را فعال و اشتغال زایی را تقویت كند كه شاهرود با عنایت به نزدیكی با خراسان شمالی و رضوی می تواند توریست مذهبی را متوقف و از این ظرفیت بهره ببرد.
وی بابیان اینكه شاهرود دارای بیشترین دفاتر گردشگری در استان سمنان است، اضافه كرد: در چارچوب تورهای معروف كشور پك گردشگری جنگل ابر مطرح است بنابراین می بایست كوشید تا ارتباط دفاتر با حوزه گردشگری شهرستان ها تقویت شود.
ارائه ۷ بسته گردشگری در پانل توسعه
مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان بابیان اینكه هفت بسته متفاوت در پانل علمی عرضه فرصت های گردشگری به میزبانی خراسان رضوی برای شاهرود عنوان شد، اظهار داشت: باید كوشید تا شاهرود به مقصد سرمایه گذاری تبدیل گردد كه اساسا رسیدن به این مهم همراهی سایر دستگاه های اجرایی را هم می طلبد.
جمال در دیگر بخش سخنان خود به جنگل ابر اشاره نمود و بابیان اینكه برای ایجاد ۱۴چشمه بهداشتی در این جنگل ۵۰۰میلیون تومان هزینه شده است، اظهار داشت: با موازی كاری نمی توان به توسعه گردشگری دست یافت و می بایست دهیار، راننده تاكسی، كاسب و... مورد آموزش واقع شوند تا اگر از هر ۱۰ نفر هشت نفر از خدمات راضی هستند دو نفر ناراضی هم به این جمع ملحق شوند بنابراین اعتماد سایر دستگاه ها به میراث امری ضروری می باشد.
وی بابیان اینكه ۱۹۰هكتار زمین برای سرمایه گذاری در منطقه ای نزدیك روستای ابر به شركتی واگذارشده است، اضافه كرد: برای توسعه گردشگری، این طرح الان مراحل نهایی خویش را طی می كند.
مخالف آسفالت جاده ابر هستیم
مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان در پاسخ به پرسشی در خصوص اینكه آیا آسفالت در جاده جنگل رخ می دهد؟ اظهار داشت: اداره كل راه بنا بود هفت كیلومتر مسیر را آسفالت كند البته نباید به مسیر دست برده شود و باید ورود خودرو ها به حداقل سطح خود برسد و مجموعه ۸۵ گونه گیاهی و ۱۷ گونه جانوری منطقه را تبدیل به جنگل ابر كرده بنابراین گردوخاك به وجود آمده ناشی از تردد خودرو ها این پوشش را از بین خواهد برد و در نتیجه باید گفت با آسفالت مخالف اما با بهسازی مسیر موافق هستیم.
جمال در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص سیمای گردشگری استان سمنان، خاطرنشان كرد: در نوروز امسال گردشگری ۳۷.۵درصد رشد داشت و ضریب اشغال تخت ها كمتر از ۸۰درصد گزارش نشد و برای امسال هم ۴۶درصد رشد مسافران داخلی را شاهد می باشیم.
وی بابیان اینكه گردشگری روستایی در اولویت قرار دارد، اضافه كرد: ۴۰درصد ظرفیت اقامتی در بخش بسطام وجود دارد كه آموزش دهیاری ها بعنوان افرادی كه در پیشانی كار توسعه گردشگری روستایی قرار دارند در دستور كار است.
شاهرود پیشتاز در توسعه صنایع دستی
مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان بابیان اینكه در عرصه تولید صنایع دستی هم شاهرود پیشتاز است، اظهار داشت: در این عرصه از سرپرستان خانوارها حمایت و برای آنها فروشگاهی در شاهرود منظور شده است.
جمال افزود: هیچ تقابلی با اوقاف، شهرداری و سایر دستگاه ها وجود ندارد اما برای مكان های مشترك با اوقاف ازجمله ۲۲كاروانسرای در اختیار، این سازمان اوقاف است كه باید هزینه كنند.

1398/09/09
22:48:38
5.0 / 5
4416
تگهای خبر: آموزش , خدمات , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
جاویدانی