آیت الله جوادی آملی:

كاری كه از خون شهید برمی آید از باران برنمی آید

كاری كه از خون شهید برمی آید از باران برنمی آید

به گزارش جاویدانی ایسنا/قم مرجع تقلید شیعه اظهار داشت: كاری كه از خون شهید بر می آید از باران بر نمی آید، باران نهایتا این توان را دارد كه آلودگی هایی همچون خون و بول را پاك كند اما آنچه فرقه های ضاله، استكبار و استعمار را پاك می كند، خون شهید است.


آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار تعدادی از اعضای هئیت موسس، اعضای هئیت علمی، پژوهشگران و محققان موسسه مبحث شناسی احكام فقهی، عنوان كرد: پیش از انقلاب قرآن در جامعه و حتی در حوزه های علمیه مهجور بود، اما به بركت نظام اسلامی و خون های پاك شهدا امروز مباحث قرآنی و قرآن پژوهشی توسعه فراوانی یافته است، اینكه حضرت فرمود «رحم الله من أحیا أمرنا» یعنی باید بدانیم در درجه اول امام خمینی و شهدا در ثواب همه فعالیتهای قرآنی و دینی ما شریك هستند.
وی ادامه داد: آنكه فراگرفتن علم را واجب كرده است به ما گفته است كه چه بخوانیم؛ فرمود «إِنَّمَا الْعِلْمُ ثَلَاثَةٌ آیَةٌ مُحْكَمَةٌ أَوْ فَرِیضَةٌ عَادِلَةٌ أَوْ سُنَّةٌ قَائِمَةٌ»؛ قبلا آیه محكمه، فریضه عادله و سنت قائمه هر سه به فقه و اصول تعبیر می شد اما بعد از انقلاب اسلامی و زنده شدن حوزه ها، تفسیر، كلام، حدیث و سایر علوم در حوزه ها رونق گرفت.
این مرجع تقلید شیعه بیان كرد: قرآن و عترت عِدل یكدیگرند؛ گاهی كبرای قضیه را قرآن می گوید و صغرای قضیه را عترت بیان می كند و گاهی بر عكس! در زیارتنامه ها خطاب به شهداء می خوانیم «طِبْتُمْ وَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِی فِیهَا دُفِنْتُمْ»؛ شما طاهر هستید و كشورتان هم به واسطه شما طیب و طاهر می شود، این كبرای قضیه است، صغرای قضیه را هم قرآن كریم بیان می كند و می فرماید « وَالْبَلَدُ الطَّیِّبُ یَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ»؛ یعنی از سرزمین طیب و طاهر میوه طیب و طاهر به دست می آید.
وی با اشاره به اینكه ما وظیفه داریم امامت، ولایت و شهادت را احیاء نماییم، اظهار نمود: كاری كه از خون شهید بر می آید از باران بر نمی آید، باران نهایتا این توان را دارد كه آلودگی هایی همچون خون و بول را پاك كند اما آنچه فرقه های ضاله، استكبار و استعمار را پاك می كند، خون شهید است، ما در قبال این خونهای پاك مسئولیم؛ ما وظیفه داریم امامت، ولایت و شهادت را احیاء نماییم، این همان میوه طیبی است كه از خون شهید به دست می آید، همین آثار علمی و موسوعه هایی كه به دست موسساتی همچون موسسه شما تولید می شود مصداق میوه طاهر و حاصل خون های پاك شهداست، ازاین رو باید همواره خدا را شاكر باشید.
آیت الله جوادی آملی خاطرنشان كرد: دعا، مدرسه است، دعا به انسان پر و بال می دهد، اگر به ما نمی گفتند و اجازه نمی دادند ما جرئت نداشتیم این خواسته را مطرح نماییم كه «مُحَقِّقٌ لِمَا حَقَّقْتُمْ»؛ آنچه به خوبان عالم داده ای به ما هم عطا كن، اما باید توجه داشته باشیم كه آنها چگونه این مقام را به دست آورده اند و ما هم باید آن مسیر را پیدا نماییم، باید آنقدر ظرفیت و مقام و آبرو داشته باشیم كه تحقق این دعا برای ما در دسترس باشد و این شدنی است و گرنه از ما نمی خواستند كه این دعا را بخوانیم، پس این راه برای همه باز است.
وی افزود: خیلی از دعاها جملات خبریه است كه به داعیه انشاء القاء شده است؛ «مُحَقِّقٌ لِمَا حَقَّقْتُمْ» در واقع یعنی خدایا آن توفیق را به ما بده كه به این مقام دست پیدا نماییم، این مسیر قابل پیمودن است و به ما هم گفتند در دعا، قدرت و رحمت خدا را ببینید نه توان و قصورات خویش را.
آیت الله جوادی آملی تصریح كرد: آنچه اصل است قرآن و عترت است و سایر علوم ابزار فهم این دو است، امروز مشكلات زیادی وجود دارد كه چاره آنها باید از قرآن و عترت استخراج شود، در حقیقت آنچه محل ابتلای عملی مسئولین است باید محل ابتلای علمی ما باشد، بعنوان نمونه در دستگاه قضا، باید مشخص شود «عاقله» به چه معناست؟ آیا مطلق است یا متعلق به زمان و مكان خاصی است؟! از این دست مسائل علمی بسیار وجود دارد كه موسسه شما و امثال موسسه شما می توانند در این حوزه ورود و منشأ خدمات علمی شوند.
او در آخر این جلسه، تهیه اطلس جامع قرآن، شامل اسامی افراد و اماكنی كه در قرآن به آنها اشاره شده مانند نام پیامبران و دشمنان آنها، زادگاه ائمه، اماكن مقدسی كه در قرآن از آنها نام برده شده و دیگر مسائل مربوطه را به اعضای موسسه موضوعی شناسی احكام فقهی پیشنهاد كرد.
در ابتدای این دیدار حجت السلام و المسلمین فلاح زاده، گزارشی از فعالیت ها، تحقیقات، آثار و موسوعه های تهیه شده در موسسه موضوعی شناسی احكام فقهی عرضه كرد.5.0 / 5
4406
1398/09/12
21:50:06
تگهای خبر: احیا , خدمات , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاویدانی