رمزگشایی از ماده تاریك و انرژی تاریك در یك كتاب

رمزگشایی از ماده تاریك و انرژی تاریك در یك كتاب

به گزارش جاویدانی كتاب ماده تاریك و انرژی تاریك به قلم برایام كلگ به فارسی ترجمه شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، انتشارات چترنگ كتاب «ماده تاریك و انرژی تاریك» را به قلم برایان كلگ و با ترجمه علیرضا هاشمی روانه بازار كتاب كرد.
ناشر این كتاب در معرفی آن آورده است: ماده تاریك و انرژی تاریك پدیده هایی رازآلود هستند كه در صورت رمزگشایی می توانند از رازهای عالم پرده بردارند. تمام ماده و نوری كه در عالم مشاهده می نماییم، تنها پنج درصد از تمام كیهان بوده و نود پنج درصد دیگر از دید ما پنهان است. این مسئله بزرگترین معمایی است كه علم تابحال با آن روبرو شده است است. از دهه ۱۹۷۰ اخترشناسان می دانند مقدار ماده ای كه در كهكشان ها وجود دارد، اصلاً با الگوی چرخش آنها همخوانی ندارد. در واقع اگر ماده موجود در كهكشان ها به همان مقداری باشد كه ما می بینیم، پس كهكشان ها می بایست هنگام چرخش به این سو و آن سو پرتاب شوند؛ در صورتیكه چیزی پنهان آنها را مستحكم نگه می دارد. آن چیز مرموز ماده تاریك است. ماده ای كه مقدار آن پنج برابر جرمی است كه ستاره ها و سیارات دارند.
برایان كلگ نویسنده این كتاب خالق آثاری علمی چون دنیای تاس گونه و مروری بر تاریخ ابدیت است كه در فهرست منتخب كتابهای علمی رویال سوسایتی برای اهدای جایزه قرار گرفته اند.
وی همینطور با نشریات معتبری چون وال استریت ژورنال، نیچر، دنیای فیزیك و تایمز همكاری دارد و از اعضای انجمن هنری رویال سوسایتی است.
این كتاب در شش فصل و یك پیوست انتشار یافته است. عناوین فصول آن عبارتند از: چیزها آن گونه كه به نظر می رسند نیستند، جست وجو در عالم، مسئله ماده گم شده، عالم چقدر بزرگ است، انبساط شتابدار و ماجرایی ادامه دار نوشته شده است.
نشر چترنگ این كتاب را در ۱۶۰ صفحه با قیمت ۲۶ هزار تومان منتشر نموده است.

1398/11/22
15:04:16
5.0 / 5
3879
تگهای خبر: بازار , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی