توسط نشر گویا؛

تصحیح الهی قمشه ای از دیوان حافظ منتشر گردید

تصحیح الهی قمشه ای از دیوان حافظ منتشر گردید

جاویدانی: دیوان حافظ با تصحیح و مقدمه حسین محی الدین الهی قمشه ای توسط نشر گویا منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، دیوان حافظ با تصحیح و مقدمه حسین محی الدین الهی قمشه ای اخیرا توسط نشر گویا منتشر و راهی بازار نشر شده است.
الهی قمشه ای درباره این كتاب می گوید این نسخه، نسخه كامل از دیوان حافظ شیرازی است كه محصول بیش از ۵۰ سال تلاش مستمر برای رسیدن به صحیح ترین روایت از دیوان و نزدیك ترین گزینه ها به ذوق و هنر شهریار شعر غنایی جهان است.
مصصح كتاب پیش رو می گوید قصه نسخه های بدل دیوان حافظ، مانند شب یلدا دراز است و حلقه های ادبی قدیمی ما هم خصوصاً در دهه های اخیر، از غوغا و هیاهو برسر كلمات و تركیبات و تعبیرات حافظ خوش كلام خالی نبوده و پژوهشگران مختلف هم با بضاعت های متفاوت تلاش نموده اند نسخه های معتبری از دیوان مذكور ارائه نمایند.
الهی قمشه ای ضمن تصحیح دیوان حافظ، پیشگفتاری هم درباره تاریخ تصحیح این اثر بزرگ ادبیات كلاسیك فارسی نوشته و روش تصحیح خودرا نیز تشریح كرده است. بعنوان مثال علاوه بر این كه می گوید خیلی از نسخه های كهن دیوان حافظ دارای اشتباهاتی هستند كه هیچ راهی برای توجیه ندارند، این توضیح را داده كه نسخه قدسی كه زمان مظفرالدین شاه تدوین شده و به طبع رسیده، هرچند خالی از اشتباهات نیست و بعضی اشعار مسلّم شاعران دیگر در آن آمده، اما نسخه ای معتبر و قابل استناد است. و چنان چه مصحح آن، یعنی قدسی شیرازی در مقدمه اش آورده، این نسخه با مراجعه به بیش از ۵۰ نسخه موجود در زمان او و مشورت بزرگان عصر فراهم آمده است. الهی قمشه ای هم در نسخه تصحیحی خود از این نسخه استفاده زیادی كرده است.
تصحیح الهی قمشه ای از دیوان حافظ با ۵۲۴ صفحه، شمارگان هزار نسخه و ۳ قطع مختلف انتشار یافته كه هركدام قیمت متفاوتی دارند.

1399/01/07
22:17:51
5.0 / 5
3629
تگهای خبر: بازار , قدیمی , كتاب , كهن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاویدانی