یك تحلیل گر ارشد مسائل عراق پاسخ داد

عراق چگونه می تواند از سفر پاپ بعنوان یك فرصت استفاده كند؟

عراق چگونه می تواند از سفر پاپ بعنوان یك فرصت استفاده كند؟

به گزارش جاویدانی یک تحلیل گر ارشد مسائل عراق، با بیان اینکه دیدار پاپ با آیت الله سیستانی از نظر رسانه ای و تبلیغاتی اهمیت قابل توجهی دارد، اظهار داشت: دیدار و گفتگو دو تن از عالی ترین مراجع دینی جهان اسلام و مسیحیت با یکدیگر می تواند پیام همگرایی میان ادیان در مبارزه با خشونت، افراط گرایی و تروریسم و امکان برگزاری گفتگوهای بین ادیانی در عالی ترین سطوح را مخابره کند.


سید رضا قزوینی غرابی، در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که اهمیت سفر پاپ به عراق بعنوان یکی از کشورهای خاورمیانه در چیست و چرا عراق بعنوان مقصد سفر پاپ به این منطقه انتخاب شده است؟ اظهار داشت: عراق در طول تاریخ یکی از مراکز عمده مسیحیت در منطقه بوده است. وجود دیرها و صومعه های مختلف در مناطق قابل توجهی از عراق حتی در جنوب شیعی بخصوص اطراف نجف و منطقه تاریخی حیره گواهی بر این مساله هست. افزون براینکه شهر" اور" بعنوان زادگاه حضرت ابراهیم ضد السلام که مورد تقدیس همه ادیان وحیانی است بر اهمیت تاریخی این کشور افزوده است. این اولین سفر یک پاپ به چنین سرزمینی است.

سفر مهم ترین رهبر کاتولیک جهان به عراق، پیامی از وجود آرامش در این کشور مخابره خواهد کرد
این فعال رسانه افزود: افزون بر اینها عراق یکی از مهم ترین کانون های فکری و سیاسی جهان اسلام از سده های گذشته تابحال بوده است. در سالهای گذشته به علت ظهور گروه های تروریستی و افراط گرا در عراق، اقلیت های غیرمسلمان همچون مسیحیان رنج های بی شماری را متحمل شدند که آنان را مجبور به مهاجرت از زادگاهشان کرد. این سفر می تواند فرصتی برای نشان دادن همدردی جهان مسیحیت با آلام عراق و پشتیبانی از مسیحیان این کشور باشد. علاوه بر اینها سفر مهم ترین رهبر کاتولیک جهان به عراق، پیامی از وجود آرامش در این کشور مخابره خواهد نمود.

دولت عراق توجه ویژه ای به سفر پاپ به این کشور دارد
قزوینی خاطرنشان کرد: دولت عراق هم توجه ویژه ای به این سفر دارد چون که این کشور پرتنش را بار دیگر نه با جنگ و تروریسم بلکه با پیامی متفاوت در مرکز توجهات بین المللی قرار می دهد.

دیدار پاپ با آیت الله سیستانی می تواند پیام همگرایی میان ادیان در مبارزه با خشونت، افراط گرایی و تروریسم را مخابره کند
این کارشناس ارشد مسائل عراق در پاسخ به این سؤال که طبق آن چه که اعلام شده، مقرر است پاپ در این سفر با آیت الله سیستانی دیدار کند این دیدار می تواند چه پیام های داشته باشد؟ اظهار داشت: این دیدار از حیث رسانه ای و تبلیغاتی اهمیت قابل توجهی دارد. دو تن از عالی ترین مراجع دینی جهان اسلام و مسیحیت با یکدیگر ملاقات و گفتگو خواهند داشت. این می تواند پیام همگرایی میان ادیان در مبارزه با خشونت، افراط گرایی و تروریسم و امکان برگزاری گفتگوهای بین ادیانی در عالی ترین سطوح را مخابره کند. کما اینکه نمی توان این مورد را نادیده گرفت که تصمیم گیران این دیدار بی تمایل نیستند که نجف را بعنوان الگوی اسلام میانه رو و مدنی در مقابل مدل اسلام سیاسی معرفی کنند.
این روزنامه نگار در ادامه در پاسخ به این سووال که رایزنی شخصیت هایی چون پاپ و آیت الله سیستانی با یکدیگر چه تاثیری می تواند در ایجاد صلح در منطقه، مبارزه با تروریسم و نزدیکی ادیان بگذارد؟ اظهار نمود: همان گونه که گفتم اهمیت تاریخی این سفر بر کسی پوشیده نیست و پیام های مثبتی را به پیروان این ادیان می رساند. اما شخصا اعتقاد دارم که این دیدار بیشتر از آنکه به دنبال سیاست گذاری و تصمیم سازی در حوزه های که فرمودید باشد دیداری نمادین خواهد بود. پیچیدگی پرونده های امنیتی و سیاسی منطقه ای و بین المللی، مبحث صلح و ثبات و تروریسم آنچنان در مراکز تصمیم گیر دیگر گره خورده اند که به نظر می آید چندان نمی توان به اثرگذاری چنین دیدارهایی در حوزه های کلان یاد شده خوشبین بود.
عراق می تواند از این سفر بعنوان فرصتی برای شکل گیری یک تلاش بین المللی در سطح بازیگران غیردولتی برای کاهش دخالت های خارجی در این کشور استفاده کند

قزوینی در پاسخ به این پرسش که عراق چگونه می تواند از این سفر بعنوان یک فرصت استفاده کند؟گفت: عراق می تواند از این سفر بعنوان فرصتی برای شکل گیری یک تلاش بین المللی در سطح بازیگران غیردولتی(افراد مؤثر و نهادها) برای کاهش دخالت های خارجی در این کشور استفاده نماید. این مساله هم اکنون در سطح دولت ها محقق نخواهد شد.
وی در همین راستا اضافه کرد: دولت عراق علاوه بر مشکلات فعلی داخلی ناشی از بحرانی شدن شرایط کرونا در این کشور و اوضاع اقتصادی، با انتخابات مهمی مواجه می باشد و بهره برداری عام المنفعه آن از این سفر دور از انتظار است. تقلیل دادن سطح اثرگذاری اقدامات به دولت ها مانع از توجه به دیگر بازیگرانی می شود که می توانند کنش گری فعالی در عرصه های مطلوب داشته باشند. در چنین شرایطی است که نقش مراکز دینی عالی و رهبران ارشد مذهبی، در صورت وجود یک اراده واقعی و جدی، قابل توجه است.
منبع:

1399/12/04
13:52:24
0.0 / 5
797
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
جاویدانی