جهل ایران از حج 1401

جهل ایران از حج 1401

جاویدانی: در شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت اعلام گردید که وزارت حج عربستان هنوز درباره برگزاری حج آینده تصمیم یا اطلاعاتی را به ایران اعلام نکرده است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، شیوع «اُمیکرون» محدودیت ها را به مسجدالحرام بازگردانده است، با این وجود برخی کشورها در رایزنی با عربستان موفق شده اند در عمره امسال حضور داشته باشند. ایران نیز پی گیر بود در جریان مذاکرات دیپلماتیک، بازگشت زوار ایرانی به عمره را به نتیجه برساند. از همین رو نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این شورا از رئیس سازمان حج و زیارت خواست باتوجه به مکاتبه قبلی با دولت، موضوع سفر عمره را پیگیری کند.
اکبر رضایی ـ معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت ـ و نصرالله فرهمند ـ مدیرعامل موسسه عمره سعادت ـ نیز در این شورا درمورد اخبار و اطلاعات منتشرشده درباب نحوه برگزاری عمره و حضور عمره گزاران خارجی در سرزمین وحی گزارش دادند و رضایی، معاون حج و عمره با اشاره به اینکه با شیوع سویه جدید امیکرون و افزایش تعداد مبتلایان محدودیت های جدید کرونائی در عربستان اعلام شده است، اظهار نمود: درباره مسائل اجرائی حج آینده نیز از طرف وزارت حج عربستان تا حالا اطلاع رسانی نشده است.
رضایی، معاون حج و زیارت قبل تر درباره زمان مذاکره با وزارت حج عربستان نیز به ایسنا اظهار داشته بود: "تاریخ مذاکرات حج ایران و عربستان مشخص نشده و بطور معمول در ماه ربیع الاول (مهر و آبان ماه) دعوتنامه را به کشورها می فرستند و بعد به ترتیب، دیدار و مذاکره با کشورها را شروع می کنند. " عربستان در دو حج گذشته نیز آخرین لحظه تصمیم خودرا درباره چگونگی برگزاری این مناسک مذهبی اعلام نمود.
ایران که همانند دیگر کشورها از سال ۱۳۹۹ با همه گیری کرونا در مناسک حج تمتع حضور نداشته و نسبت به مدیریت بسته عربستان در حج که دو سال قبل بدون حضور زوار خارجی برگزار شده نقد داشته است، از اوایل آذرماه ۱۴۰۰ برنامه ریزی برای حج آینده را آغاز نموده و حتی از زائرانی که قبلا ثبت نام کرده و در نوبت هستند خواسته واکسن های مورد تایید عربستان را تزریق کنند.
بنا بر آمار این سازمان، ۷۲هزار نفر سال ۹۸ ثبت نام خودرا برای سفر حج تمتع قطعی کرده اند و منتظر اعزام هستند.

ادامه سفر سوریه با قیمتی از ۹ تا ۱۰ میلیون تومان
شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت همین طور آخرین خبرها و تحولات درباره سفرهای زیارتی به عتبات سوریه و عراق را بررسی کرد. حجت الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ نیز بر لزوم توجیه دست اندرکاران حج و زیارت و دفاتر زیارتی در موضوع شفافیت حساب های مالی با طرف های عراقی اصرار کرد.
علی رضا رشیدیان ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ هم به اعزام هیأتی به عراق جهت بررسی و تجزیه و تحلیل شیوه جدید اعزام کاروان های زیارتی به عتبات عالیات اشاره نمود و ادامه داد امیدوار است اعزام زوار ایرانی به دمشق که با استقبال طرف سوری همراه بوده است، ادامه یابد و زوار بیشتری به زیارت اماکن متبرکه در سوریه مشرف شوند.
ایران از ۱۲ دی ماه ۱۴۰۰ اعزام زوار ایرانی به سوریه را از سر گرفت. ایران و سوریه در آبان ماه ۱۴۰۰ توافق کرده اند سالانه ۱۰۰ هزار زائر از ایران به سوریه اعزام شوند. بگفته رئیس سازمان حج و زیارت تا کنون حدود ۷۰ نفر برای سوریه ثبت نام کرده اند. این سفر به مدت پنج روز و فقط به مقصد دمشق برگزار می گردد که هزینه آن از هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام شده است.
حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی، معاون امورعتبات عالیات سازمان حج و زیارت در این شورا از اعزام دو کاروان ۲۵ نفره دیگر در ۱۶ و ۱۹ دی ماه به سوریه آگاهی داد و از امکان برقراری پروازهای مستقل از دیگر استانها، همچون خراسان رضوی و کرمان در صورت تکمیل ظرفیت کاروان ها در حد یک پرواز گفت.
منبع:

1400/10/15
10:37:04
0.0 / 5
288
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی