توسط انتشارات سوره مهر؛

خاطرات فرمانده اطلاعات لشکر 11 امیرالمؤمنین منتشر گردید

خاطرات فرمانده اطلاعات لشکر 11 امیرالمؤمنین منتشر گردید

جاویدانی: کتاب شکارچی گوش برها نوشته محمدعلی قاسمی شامل خاطرات سردار شهید حاج یادگار امیدی فرمانده اطلاعات لشکر 11 امیرالمؤمنین توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «شکارچی گوش برها» نوشته محمدعلی قاسمی شامل خاطرات سردار شهید حاج یادگار امیدی فرمانده اطلاعات لشکر ۱۱ امیرالمؤمنین بتازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است.
اولین شعله های آتش افروزی جنگ هشت ساله و تجاوز ارتش عراق به خاک ایران در مناطق مرزی استان ایلام همچون موسیان، میمک و مهران رقم خورد. برمبنای اسناد و مدارک وزارت امور خارجه، اولین درگیری های مرزی بین مرزداران ایرانی با سربازان عراقی در پایگاه های رضاآباد، بیات و چیلات در خردادماه سال ۱۳۵۸ ثبت و ضبط شده است.
پس از تجاوز قوای عراقی به خاک ایران و اشغال بخش های مهمی از آن، نخستین درگیری های گروههای مردمی با ارتش زرهی عراق در ایلام رقم خورد. علاوه بر این موارد، نخستین دست آورد نیروهای ایرانی در عملیات آفندی و نقش گروههای عشایری در این پیروزی که به حماسه فتح میمک مشهور است، در ایلام به وقوع پیوست. تشکیل نخستین گروههای گشت و شناسایی قبل از شروع رسمی جنگ نیز در خردادماه ۱۳۵۹ در ایلام شکل گرفت، اما متأسفانه در تاریخ مکتوب دفاع مقدس به نقش، کارکرد و حوادثی که در جبهه ایلام به وقوع پیوست به درستی اشاره نشده است.
براساس یک بررسی اجمالی از انتشار مکتوباتی که درباره دفاع مقدس توسط سازمان ها، ارگان ها و مراکز نظامی چاپ و پخش شده، متأسفانه نقش و حضور مردم ایلام و یگان رزم آن در این آثار به قدری کم رنگ و سطحی است، و کمتر کسی باور می کند که حوزه سرزمینی استان ایلام، طی هشت سال تمام و بطور مستقیم درگیر جنگ و اثرات آن بوده است. از همین رو نام و یاد فرماندهان و نیروهای زبده آن در حاشیه تاریخ گم نام و مهجور مانده است و بیم آن می رود که در آینده ای نه چندان دور، نقش و حضور مردم ایلام در تاریخ دفاع مقدس کاملا محو و نادیده گرفته شود.
«شکارچی گوش برها» شاید نخستین اثری است که بطور اجمال در مورد یکی از سرداران و قهرمانان شهید استان ایلام، تهیه و گردآوری شده است. در این کتاب تلاش شده ابعاد شخصیتی سردار رشید اسلام شهید حاج یادگار امیدی به نقل از خانواده، دوستان و همرزمانش در قالب خاطره پیش روی علاقه مندان به تاریخ شفاهی قرار گیرد.
این کتاب با ۴۳۹ صفحه انتشار یافته است.


منبع:

1400/10/25
22:12:49
0.0 / 5
303
تگهای خبر: بازار , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
جاویدانی