در گفت وگو با جاویدانی اعلام شد

رؤیت هلال ماه پیر شوال 1440 در شامگاه سه شنبه

رؤیت هلال ماه پیر شوال 1440 در شامگاه سه شنبه

به گزارش جاویدانی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به اینكه هلال ماه شوال ۱۴۴۰ در شامگاه سه شنبه، ۱۴ خرداد قابل مشاهده می باشد، اظهار داشت: هلال شوال ۱۴۴۰ در سراسر كشور در مناطقی با افق غربی باز و عاری از هر گونه موانع و غبار به راحتی و با چشم غیر مسلح بدون احتیاج به ابزار قابل مشاهده می باشد.


مهندس مسعود عتیقی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: با نزدیك شدن به روزهای پایانی ماه رمضان، علاقه مندان به اطلاع از وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه بیشتر می شوند.
وی با اشاره به اقدامات انجمن نجوم آماتوری ایران در زمینه اطلاع رسانی ار رخدادهای نجومی، اظهار نمود: از اواخر دهه ۷۰ خورشیدی تابحال كوشیده ایم تا ضمن معرفی زیبایی های آسمان بالای سرمان، نسبت به موضوعات كاربردی مانند رؤیت پذیری هلال ماه كه از نظر موضوعات دینی و اجتماعی در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است، اطلاع رسانی نماییم.
عتیقی، با اشاره به چالش های رؤیت هلال ماه در سال جاری، افزود: همانگونه كه در گفت وگوهای قبلی اشاره شد، در آغاز ماه رمضان با هلال ماه بحرانی روبه رو بودیم و از آنجایی كه گزارش معتبری برای رؤیت هلال ماه در شامگاه روز یكشنبه، ۱۵ اردیبهشت وجود نداشت؛ ازاین رو ماه رمضان با یك روز تأخیر شروع شد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در عین حال تصریح كرد: ولی در انتها رمضان امسال یك هلال عادی را مشاهده خواهیم كرد كه به راحتی در شامگاه بیست و نهمین روز (غروب بیست و نهمین روز ماه قمری) از این ماه قابل مشاهده می باشد.
وی به بیان جزئیات این رؤیت پذیری هلال ماه در هفته جاری پرداخت و در اینباره توضیح داد: از آنجایی كه لحظه مقارنه ساعت ۱۴ و ۳۲ دقیقه و روز دوشنبه ۱۳ خرداد ماه جاری است، با نگاهی به پارامترهای علمی در نخستین غروب بعد از مقارنه یعنی شامگاه دوشنبه، مشاهده می شود كه ماه بسیار نزدیك به افق و تنها بعد از ۴۱ ثانیه غروب خواهد نمود.
به گفته این فعال نجومی، این امر در شرایطی است كه با عنایت به جدایی زاویه ای كم ماه و خورشید اساساً هلال ماه در شامگاه این روز (دوشنبه ۱۳ خرداد) تشكیل نشده است.
عتیقی افزود: نكته حائز اهمیت در این پدیده آن است كه نه تنها در ایران، بلكه در كل خاورمیانه و به عبارت جهان شمول تر در هیچ نقطه ای از بخش های خاكی كره زمین، هلال ماه در غروب روز دوشنبه ۱۳ خرداد قابل مشاهده نخواهد بود و در صورتیكه بعضی از كشورهای همسایه مبادرت به اعلام آغاز ماه شوال و روز عید فطر كنند، صرفاً بر اساس تفاوت های فقهی و قوانین داخلی است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: اما در شامگاه روز سه شنبه، ۱۴ خرداد ماه ۹۸ برابر با رمضان ۱۴۴۰، سن هلال در لحظه غروب خورشید در تهران ۲۹ ساعت و ۴۴ دقیقه بوده و یك هلال پیر به حساب می آید.
وی لحظه غروب خورشید در روز سه شنبه در پایتخت ساعت ۲۰ و ۱۶ دقیقه و لحظه غروب ماه را ساعت ۲۱ دقیقه و ۲۰ دقیقه ذكر كرد و خاطرنشان كرد: مكث ماه با عنایت به این دو پارامتر (دو غروب ماه و خورشید) یك ساعت و ۴ دقیقه است.
عتیقی، جدایی زاویه ای ماه و خورشید در لحظه غروب خورشید در روز سه شنبه را ۱۵ درجه و ۱۷ دقیقه و ۳۵ ثانیه دانست و اظهار نمود: علاوه بر آن ارتفاع هلال ماه در تهران از افق ۱۰ درجه و ۴۱ دقیقه و ۱۰ ثانیه كمان بوده و فاز (روشنایی) ماه ۱.۹۵ صدم درصد است.
به گفته وی، سمت خورشید در لحظه غروب خورشید در این روز، ۲۹۸ درجه و ۴۲ دقیقه و ۵۶ ثانیه و سمت ماه در لحظه غروب خورشید ۲۸۸ درجه و ۳۶ دقیقه و ۱۴ ثانیه كمان است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه كرد: با تفاضل ۲ پارامتر اخیر، اختلاف سمت ماه و خورشید منهای ۱۰ درجه و ۶ دقیقه و ۴۳ ثانیه كمان است، ضمن آنكه طول هلال ماه ۱۵۰ درجه و بسیار مناسب برای مشاهده با چشم خواهد بود.
عتیقی همینطور تصریح كرد: در این شامگاه (سه شنبه، ۱۴ خرداد) فاصله ماه با زمین ۳۷۶ هزار و ۵۸۱ كیلومتر است و با عنایت به ضوابط علمی رؤیت هلال ماه، پیشبینی می شود كه هلال شوال ۱۴۴۰ در سراسر كشور در مناطقی با افق غربی باز و عاری از هر گونه موانع و غبار به راحتی و با چشم غیر مسلح بدون احتیاج به ابزار قابل مشاهده می باشد.1398/03/14
15:33:12
5.0 / 5
4153
تگهای خبر: زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
جاویدانی