كتاب جدید محمدعلی موحد نقد می شود

كتاب جدید محمدعلی موحد نقد می شود

جاویدانی: كتاب جدید محمدعلی موحد با عنوان «در كشاكش دین و دولت» نقد می شود.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، نشست نقد این كتاب روز چهارشنبه (۱۳ آذرماه) از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در تالار اندیشگاه سازمان اسناد و كتابخانه ملی با حضور محمدعلی موحد، حاتم قادری و داریوش رحمانیان برگزار می گردد.
«در كشاكش دین و دولت» نوشته محمدعلی موحد در ۳۲۰ صفحه و با قیمت ۴۲ هزار تومان در نشر ماهی راهی بازار شده است.
در معرفی ناشر از این كتاب آمده است: كتاب «در كشاكش دین و دولت» با گزارشی فشرده از دوران سی ساله بعد از رحلت پیغمبر اكرم در سال ۱۱ هجری تا صلح امام حسن(ع) و معاویه در سال ۴۱ هجری شروع می شود و به دنبال آن، موحد چنان كه خود گفته است می كوشد «با دقت در مضمون روایت های مورخان و تعمق در زیر و بم آنها، تصویری بالنسبه معقول و قابل اعتماد از آن دوران» به دست دهد.»
بر این پایه او دو نگاه را از دو منظر به این دوران سی ساله به مخاطب ارائه می دهد؛ یكی نگاهی كه عمده تمركزش بر مقوله شكل گیری و تاسیس حكومت اسلامی و مقوله خلافت است و دیگری نگاهی كه بر نزاع های برآمده از شكل گیری این حكومت تمركز دارد. بعنوان نمونه در بخش «نگاه اول» از فصل اول كتاب، محمدعلی موحد به مقولاتی مانند «تصویری از حكومت در صدر اسلام»، «نسبت ساخت حكومت خلیفه ای با ساخت پادشاهی»، «ابعاد مقوله بیعت» و… پرداخته است و در بخش «نگاه دوم» به مقولاتی مانند «نزاع در بین قریشیان»، «نخستین ترور سیاسی در اسلام»، «چگونه مسلمانان بر خلیفه شوریدند؟»، «نزاع خانگی و ماجرای جنگ شتر» و… می پردازد.
دوران سی ساله ای كه موحد در فصل اول كتاب بر آن تمركز كرده، آبستن وقایع شگرفی بوده است كه سرنوشت حكومت زیر پرچم اسلام را رقم زد. در آن ۳۰ سال، ماجراهایی سهمگین و خون آلود صورت گرفت.

منبع:

5.0 / 5
4366
1398/09/11
22:32:40
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی